Andrej Mlakar
Francusko ratno vazduhoplovostvo u sredu 22. maja proverilo je vazduhoplovnu kompnentu svojih nuklearnih snaga u okviru koje bila je lansirana raketa ASMP-A koja nosi nuklearnu bojevu glavu koja treba kako je navedeno da demonstrira kredibiliteta vazdušne komponente nuklearnog odvraćanja Francuske.
Vojna vežba izvedena je pod nazivom POKER 2024-02.
Raketa je lansirana sa borbenog aviona Rafale B. Let aviona pratile su leteće avio cisterne A330 MRTT koji pripadaju Strateškim vazduhoplovnim snagama (Forces Aériennes Stratégiques) i koji su leteli više od 7 sati iznad teritorije Francuske.
Program obnove raketa ASMP-A koji vodi DGA omogućava jačanje performansi projektila i održavanje kredibiliteta vazdušne komponente nukelarnog odvraćanja u suočavanju sa pretnjama koje se razvijaju do dolaska buduće rakete vazduh-zemlja 4. generacije nosača nuklearnog naoružanja.
Naime radi se o raketi ASN4G koja je zamišljena kao francuski odgovor na rusku hiperzvučnu raketu tipa “Kinžal” koju neće moći kako tvrdi proizvođač nijedan sistem protivraketne odbrane. Sa ovom raketom biće opremljeni višenamesnki borbeni avioni tipa “Rafal”. Nosilac programa je je Francuska agencija za proizvodnju naoružanja MBDA.
Raketa ASMP (Air-Sol Moyenne Porte) je dužine 5,38m, prečnika 1.300 mm i mase 860 kilograma i dometa od 80 do 300 kilometara. Raketa ASMP je jedino napredno nuklearno oružje francuskog ratnog vazduhoplovstva.
Usavršena verzija ove rakete nosi oznasku ASMP-A. Radi se o nadzvučnoj raketi brzine 2-3 maha koja nosi termonuklearnu bojevu glavu TNA ukupne snage 300 KT. Raketa je u operativnoj upotrebi od 2009. godine.
Inače, vazduhoplovni taktički nuklearni potencijal Francuske zasniva se na 40 aviona tipa “Miraž 2000N ” koji su naoružani sa po jednom nuklearnom raketom vazduh-zemlja ASMP i avionima četvrte generacije tipa “Rafal” u verzijama B,C i M sa po dve ove rakete.
Pariz je ovakav vid vežbi počeo da organizuje ubrzo posle formiranja svojih vazduhoplovnih nuklearnih snaga čiju okosnicu činili su lovci “Mirage IV” davne 1964. godine.
Francuska je do 1999. isključivo imala stratešku nuklearnu trijadu. Tada je francuski predsednik žak Širak u uslovima smanjenja napšetosti u Evropi počeo da smanjuje nuklearnu moć. Napuštena je kopmena komponenta, a RV imalo je taktički značaj, dok je samo RM sa nukelarnim podmornicama zadržala bila strateški nivo.
Inače Francuska na podmornicama trenutno na raspolaganju ima 16 interkontinentalnih balističkih raketa tipa M51, dok je vazduhoplovni arsenal brojniji oko 300 raketa
Aktuelni francuski predsednik Emanuel Makron aktivirao je ovakav vid vežbi još za vreme vladavine bivšeg američkog predsednika Donalda Trampa, koji je najavio ili se povukao iz niza sporazuma o ograničenju atomskog naoružanja. Makron je zbog toga kako se tvrdilo da bi osnažio svoj državu pokerenuo “atomsku diplomatiju”.
Makron je tad pozvao ostale evropske saveznike da više ne moraju da se u slučaju “nuklearnog odvraćanja” pozivaju na Ameriknace, već su za to sad tu Francuzi. Ovakve vojne vežbe se po pravilu nisu nikad javno najavljivale, ali je iskorak učinjen po prvi put 2019. godine
“Francuski vitalni interesi sada imaju evropsku dimenziju“, rekao je francuski predsednik Emanuel Makron februara prošle godine i tom prilikom pozvao sve evropske saveznike da se pridruže francuskim nuklearnim ratnim igrama„Evropski partneri koji to žele moći će biti povezani sa ratnim igrama francuskih snaga za nuklearno odvraćanje“, rekao je Makron.
Za sad nijedna zemlja članica EU i NATO nije prihvatila učešće u vežbi “POKER”.
Makron blefira. Da dođe do nuklearne razmene sa Rusijom, oni su u mnogim oblastima inferiorni. Da ne idemo dotle da pominjemo da nemaju nikakve bunkere, što bi u takvoj situaciji bili ključni. Dok ih Rusija poprilično ima. I šta on hoće, kako je moguće da neki ljudi koji ne vide dalje od nosa budi izabrani za predsednici? Da dozvoli da njegov bes zbog gubitaka uticaja u Afriku utiče do te mere da razmišlja o potencijalnog rata sa Rusijom.
Svaka čast Putinu, pokazao je kako se zaista vodi jedna zemlja. Pokazao je strpljenje, pokazao je tolerantnost, pokazao je racionalno razmišljanje.