Западни званичници потврдили су за Foreign Policy да сада имају чврсте доказе да су руске оружане снаге пребациле неколико јединица опремљених тактичко-нуклеарним оружјем са своје западне границе на територију Белорусије и то како се наводи у тренутку док руски председник Владимир Путин најављује употребу нуклеарног оружја.
Foreign Policy наводи да Путинов потез има за циљ да се појача притисак на источно крило НАТО-а, као и да се звецкањем уплаши Запад да смањи своју подршку Украјини
Арвидас Анусаускас, литвански министар одбране, био је први највиши званичник у НАТО савезу који је потврдио вест о распоређивању тактичког нукеларног оружја. Он је упозорио да су ризици од неактивности Запада високи, наводећи као разлог слаб одговор Запада да Русија пребаци више нуклеарног оружја на Калињинградско полуострво, које са обе стране граничи са Пољском и Литванијом.
„Желели бисмо да видимо оштрији одговор на то“, рекао је Анусаускас. „Ако [Руси] приближе нуклеарно оружје нама, морамо и ми да се померимо.
Највиши амерички званичници верују да је Путин изнео могућност употребе тактичког нуклеарног оружја ограниченог приноса 2022. године, док се суочавао са победама Украјине и значајним неуспесима на бојном пољу пре него што је сукоб ушао у ћорсокак следеће године.
Западни обавештајни званичници и истражитељи провели су месеце пратећи статус руског распоређивања у Белорусији, што је сам Путин представио као упозорење Западу.
Кретање оружја у Белорусију означава једну од најзападнијих тачака распоређивања атомског арсенала Кремља.
„Руси могу да досегну било које место у НАТО-у са нуклеарним пројектилима са оним што имају на сопственој територији“, рекла је Роуз Готемолер, бивша главна изасланица САД за контролу наоружања и заменица генералног секретара НАТО-а.
Хано Певкур, естонски министар одбране, рекао је за Foreign Policy.
„Због тога је свака дискусија о „Исусе, имамо нуклеарно оружје у Белорусији, погледајте шта се дешава.“
У новој неповерљивој процени америчке обавештајне заједнице објављеној ове недеље закључено је да Русија вероватно не жели да улази у директан војни сукоб са НАТО-ом, али је утврђено да ће се Кремљ више ослањати на нуклеарно оружје како би одвратио Сједињене Државе и алијансу као обнавља своје копнене снаге.
Верује се да Кремљ има инвентар од скоро 6.000 нуклеарних бојевих глава, укључујући оне са много мањим учинком, познате као „тактичко“ или нуклеарно оружје на бојном пољу, и нуклеарне бојеве главе са много већим, такозваним „стратешким“ приносима.
Вашингтону и Москви сада је остао само један споразум о контроли нуклеарног наоружања, нови споразум СТАРТ, који је Кремљ једнострано суспендовао прошле године. Споразум ограничава број распоређених бојевих глава, пројектила, бомбардера и лансера стратешких нуклеарних ракета које обе стране могу имати, али се не односи на ново оружје које је Русија градила последњих година. (Пентагон процењује да Русија има 2.000 нестратешког нуклеарног оружја које уговор не покрива.)Белоруски председник Александар Лукашенко, кога већина западних званичника сматра “пијуном Кремља”, рекао је у децембру да је Русија завршила испоруке нуклеарног оружја његовој земљи; међутим, до сада западни званичници нису потврдили да је распоређивање завршено. Лукашенко је рекао да је тај потез покушај да се одврати агресија од Пољске, чланице НАТО-а на западној граници Белорусије која је 2023. године потрошила око 4 процента БДП-а на одбрану. Иако Белорусија не контролише руске бојеве главе на свом тлу, земља је написала нова војна доктрина која наглашава употребу тактичког нуклеарног оружја како би се страни нападачи држали подаље.
Русија је већ послала ракете Искандер, које су нуклеарне способне, у Белорусији до краја 2022. Белорусија је такође постала дом за око 2.500 до 4.000 припадника руских паравојних снага познатих као Вагнер група, према проценама естонских обавештајних служби, многи од њих стационирани у старој совјетској ракетној бази која је удаљена око 80 км од Минска.
До октобра 2023., високи литвански дипломата и други западни званичници наговестили су Foreign Policy да је Русија изградила посебне складишне објекте и железничке системе у Белорусији за потенцијално смештај нуклеарног арсенала. Русија је такође почела да обучава пилоте у Белорусији да користе авионе способне да распоређују нуклеарно оружје.
Аналитичари отвореног кода фокусирали су се на две одређене локације у Белорусији. У граду Асиповичи, у близини руске базе за ракете Искандер, званичници су у протеклих годину и по дана изградили четворослојну сигурносну ограду и гарнизонске гараже за складиштење потенцијалних лансера и бојевих глава, рекао је Ханс Кристенсен, директор нуклеарног сектора. информациони пројекат у Федерацији америчких научника.
У североисточном углу Белорусије, у граду Прудок, Русија је изградила бункер и велику гаражу у близини железничког улаза.
„Мислим да је оно што раде уместо тога више да вежбају своје способности за непредвиђене случајеве како би их ставили тамо ако им је потребно“, рекао је Кристенсен.
Па Русија је јавно објавила да су нуклеарне главе ( тј. оружје ) пребачене у Бјелорусију.
Јесу ли то солидни подаци које је обавјештајна заједница “сазнала”?