Филипинско ваздухопловство ће удвостручити величину своје ловачке флоте набавком 12 лаких ловаца FA-50 по уговору вредном 683 милиона долара, након што су 2014. године наручили првих 12 авиона од 420 милиона долара.
Одлуку о набавци ловаца открило је Министарство за националну одбрану Филипина у Извештају о надгледању набавки. Нови ловци FA-50 ће интегрисати моћније AESA радаре и супериорну авионику, и можда ће моћи да интегришу ракете ваздух-ваздух изван визуелног домета, обезбеђујући далеко већи борбени потенцијал. Филипинско ваздухопловство је раније користило лаке ловце F-5 током Хладног рата, при чему је FA-50 развијен првенствено као наследник F-5 за ваздухопловство Републике Кореје са сличним ниским потребама одржавања и оперативним трошковима. FA-50 је дериват Т-50 тренажера и налази се у истом распону тежине као кинески ЈL-9 и лаки ловац ЈF-17, иако има ограниченије перформансе лета и остаје знатно спорији од било којег од њих.
С обзиром на то да у Источној Азији виде најспособније ловце на свету које размештају Кина, САД и њени савезници, а Вашингтон даје приоритет региону за распоређивање својих нових F-35, очекује се да ће вредност FA-50 остати ограничена за међународну сарадњу. -државни сукоби због огромног степена у коме је надмашена. Кинески ловац пете генерације Ј-20 је преко три пута већи, има радар неколико пута, већи и ракете са неколико пута већим дометом дејства, што у комбинацији са врхунским стелт способностима и авиоником оставља FA-50 у великој мери надмашеним. FA-50 је ипак потенцијално драгоцено средство за операције против побуњеника на Филипинима, с тим што је класа ловаца добила значајне похвале филипинских званичника за своје борбене перформансе и напредне могућности прецизног бомбардовања када је пружала ваздушну подршку против исламистичких милитаната средином 2010-их. Тада је председник Родриго Дутерте нагласио да су авиони били далеко погоднији за такве улоге од америчких F-16 који су у то време били упућени земљи.