LOVCI F-35C PRESRELI PROTIVPODMORNIČKI AVION IL-38N VAZDUŠNO KOSMIČKIH SNAGA RUSIJE IZNAD NOSAČA AVIONA AMERIČKE MORNARICE

U zapadnim medijima i društvenim mrežama se aktivno raspravlja o video-snimku koji prikazuje navodno presretanje ruske protivpodmorničke letelice srednjeg dometa Il-38N (koja je razvijena tokom sovjetske ere) od strane lovca F-35C Lightning II američke mornarice negde iznad Pacifičkog okeana.

Ono što snimak čini posebno pikantnim jeste činjenica da je ruska letelica letela na prilično maloj visini iznad nosača aviona USS Carl Vinson (CVN-70) klase  Nimitz. To je bio ili plan ruske komande, ili su odluku doneli piloti, ali se ispostavilo da je avion Vazdušno kosmičkih snaga Rusije, namenjen za uništavanje neprijateljskih podmornica i površinskih brodova, a takođe i nosač nuklearnog naoružanja, došao što bliže američkom nosaču aviona.

Primećuje se da je ovaj redak trenutak vojne bliskosti između dve svetske sile privukao pažnju i analitičara i javnosti, omogućavajući uvid u tekući strateški sukob u međunarodnim vodama između SAD i Rusije.

Snimci snimljeni iz aviona pokazuju da Il-38N prati stelt F-35C, sa dodatnim američkim lovcem F/A-18F Super Hornet takođe u blizini.

Portparol američke Pacifičke flote potvrdio je novinarima da je do interakcije došlo dok je USS Carl Vinson bio u Tihom okeanu, ističući da je ruska letelica bila „presretnuta“ i praćena na način koji se smatra „bezbednim i profesionalnim“.

Ni tačan datum ni tačna lokacija na Pacifiku nisu dati, iako objave na društvenim mrežama i naknadni izveštaji ukazuju da se to dogodilo prošle nedelje. Ministarstvo odbrane Rusije još nije dalo zvaničnu izjavu o ovom pitanju.

Ovaj susret na nebu nije izolovan incident, već deo šireg obrasca vojnih interakcija između Sjedinjenih Država i Rusije, posebno u regionima gde se njihovi interesi ukrštaju. Na Pacifiku (Tihom okeanu), ključnom poprištu sukoba za obe zemlje, slične epizode ​​su se često dešavale poslednjih godina, pri čemu je svaka strana nadgledala pomorske operacije druge.

Međutim, let protivpodmorničke letelice Vazdušno kosmičkih snaga Rusije direktno iznad nosača aviona američke mornarice, koji deluje u sastavu udarne grupe, ne može se nazvati običnom pojavom. Američka komanda krije zašto Il-38N nije unapred „presretnut“ na bezbednoj udaljenosti za nosač aviona. Pored napadnih funkcija, ovaj avion Vazdušno kosmičkih snaga Rusije bavi se i prikupljanjem obaveštajnih podataka.

Avion koji je učestvovao u testovima pokazuje tehnološki i strateški kontrast. Lovac pete generacije F-35 Lightning II, razvijen za operacije bazirane na nosačima početkom ovog veka, predstavlja vrhunac američke vojne avijacije i konstruisan je da zameni stare avione. Dok je sovjetski protivpodmornički avion Il-38 izvršio prvi probni let 27. septembra 1961. godine, serijska proizvodnja se odvijala u mašinogradnji broj 30 „Znamja Truda” od 1967. godine do sredine sedamdesetih godina prošlog veka.

Uzgred, prema izjavama Pentagona datim prošle nedelje, nosač aviona USS Carl Vinson sa vazduhoplovnim vingom 2 ( Carrier Air Wing (CVW) 2) na brodu je delovao u zapadnom Pacifiku pre njegovog preraspoređivanja na Bliski istok. Ovde će grupa najverovatnije ponovo pokušati da napadne jemenske Hute. Sa takvom veštinom za „operativno” otkrivanje i presretanje vazdušnih ciljeva, Amerikanci će verovatno morati još dugo da se bore sa „momcima u sandalama”.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *