Краљевске норвешке ваздухопловне снаге распоредиле су два ловца пете генерације F-35A на брзој реакцији да пресретну два руска стратешка бомбардера Ту-95 и њихову пратњу два борбена авиона Су-27 Flanker. Пилоти F-35A су лоцирали и идентификовали руску летелицу и пажљиво пратили њихово кретање како би прикупили кључне обавештајне податке и осигурали да не уђу у ваздушни простор НАТО.
Шеф Ратног ваздухопловства Норвешке, генерал-мајор Оивинд Гунеруд, елаборирао је операцију: „Наша мисија брзог реаговања на крајњем северу је од суштинског значаја за нашу националну одбрану и колективну безбедност НАТО. Способност брзог реаговања обезбеђује безбедност нашег ваздушног простора и истиче снагу наших савезничких снага у одржавању мира и стабилности”. Норвешки F-35A су наилазили на руску авијацију по много већој стопи од оних у флотама других оператера, при чему су сусрети са руским бомбардерима и пресретачима МиГ-31БМ били најчешћи. Норвешка флота се раније суочила са веома великим недостатком у погледу перформанси у односу на способније руске борбене летелице као што су МиГ-31БМ и Су-27 када се ослањала на старе варијанте лаког ловца F-16, а прелазак на F-35A из 2015. године унапредио је борбени потенцијал њених ловачких јединица.
Су-27 је чинио кичму руског ваздухопловства током деведесетих година прошлог века и две хиљадитих, са преко 300 авиона који су били на терену. Овај тип ловаца имао је приоритет да се задржи у наоружању у тренутку. када су сви остали једномоторни тактички борбени авиони повучени из наоружања после распада СССР. Су-27 се сматрао најспособнијим на свету током Хладног рата и показао је значајне предности у симулираним сукобима у односу на свог најнапреднијег западног ривала, америчког F-15. Међутим, стање Су-27 данас је знатно мање импресивно, а његов радар, иако велики, сматра се ефективно застарелим по стандардима 2020-их. Ловац се може похвалити супериорним перформансама лета и много већим дометом од F-35, али се очекује да ће његова застарела авионика и радарски вођене ракете бити веома подложне ометању у случају сукоба. Очекује се да ће F-35 стелт способности, наоружање, сензори и могућности дељења података пружити огромну супериорност. Русија је у великој мери избацила Су-27 из употребе, иако су првобитни планови да се они замени ловцима пете генерације Су-57 били осујећени великим кашњењима у програму, и као резултат тога већина ловаца је замењена модернизованим дериватима истог дизајна – Су-30СМ и Су-35. Очекује се да ће Су-27 у потпуности бити повучени из наоружања руског ваздухопловства до 2030. године.