Тајландске снаге тврде да су камбоџански војници нарушили границу, што је довело до њихове артиљеријске реакције. Са друге стране, званични Пном Пен тврди да је Тајланд први извршио упад, који су камбоџанске снаге наводно „одбиле у самоодбрани“.
Камбоџанске снаге су испалиле ракете Град у близини тајландске провинције Сисакет, што је довело до погибија и рањавања, према изворима из Тајланда. Тајланд је одговорио ваздушним ударима F-16 борбених авиона на две камбоџанске војне локације. Одмах по избијању сукоба, на друштвеним мрежама почеле су да круже лажне информације о наводном обарању тајландских авиона и масовним жртвама. Ипак, на снимцима су видљиве и цивиле жртве, као и удар по војној болнициГлавни разлог напетости су дуготрајне територијалне несугласице око древних храмова и њихових околина, као што су Та Муен Том и Преах Вихеар, које обе стране сматрају својим. Напетости су додатно порасле након експлозије противпешадијске мине 23. јула, у којој је повређено пет тајландских војника. Смрт војника из Камбоџе је такође инцидент који бележимо крајем маја. Тајланд је оптужио Камбоџу да је недавно поставила мине на тајландској територији, што је Пном Пен одбацио као „неосновано“.
Услед напетости, Тајланд је повукао амбасадора из Пном Пена и протерао камбоџанског амбасадора. Камбоџа је одговорила истом мером и снизила дипломатске односе на најнижи ниво, остављајући само најниже рангираног отправника послова.
Иако су тензије велике, не очекује се озбиљнија ескалација. Обе стране су већ имале сличне сукобе у прошлости, који су завршавани дипломатским каналима. У међувремену, у пограничним регијама евакуисани су цивили, а школе и гранични прелази на обе стране су затворени. Власти Камобоџе су позвали грађане Тајланда да напусте Камбоџу. Исто је учинио и Тајланд.
Ne dirajte tajland, preplavice nas tajlandjanke!