Америчко ратно ваздухопловство је објавило планове да значајно повећа своје присуство ловаца у Јужној Кореји повећањем присуства ловачких авиона у ваздухопловној бази Осан за 155 процената, при чему ће 20 ловаца F-16C/D стационираних у објекту бити појачано са 31 додатних F-16.
Ратно ваздухопловство САД је претходно распоредило 40 ловаца F-16C/D у Јужној Кореји, који су били подједнако распоређени између ваздухопловне базе Осан која се налази само 80 километара од међукорејске демилитаризоване зоне и ваздухопловне базе Куснан која се налази јужније. Ратно ваздухопловство је раније такође распоредило 24 јуришна авиона А-10 у ваздухопловној бази Осан, иако се ови старији авиони тренутно повлаче из употребе. Одрживост А-10 за пружање блиске ваздушне подршке у Кореји све се више доводи у питање због значајних побољшања севернокорејских способности противваздушне одбране.
Иако недостатак могућности прикривености код F-16 и ограничене могућности електронског напада чине авион веома рањивим ако делује близу севернокорејске територије, ловци су способни да распореде широк спектар ракета ван видљивог домета које могу да погоде севернокорејске циљеве са безбеднијих удаљености. Америчко ратно ваздухопловство се уздржало од трајног стационирања способнијих ловаца као што су F-35A, F-15E или F-22 у Јужној Кореји, с обзиром на веома високу рањивост база широм полуострва на севернокорејске ракетне и артиљеријске нападе, што ловце тамо оставља у опасности.
Иако је F-16 једна од две најстарије класе ловаца које се и данас производе било где у свету, модернизоване варијанте овог авиона се и даље сматрају више него способним да надмаше ловце МиГ-23МЛ и МиГ-29 Корејског народног ваздухопловства. Иако се сматрало да МиГ-23МЛ и МиГ-29А имају значајне предности у односу на F-16 када су набављени од Совјетског Савеза средином осамдесетих година прошлог века, велика улагања у модернизацију F-16 са подсистемима као што су нишани монтирани на шлемовима, везе за пренос података Link 16, ракете ваздух-ваздух AIM-9X са високим дометом нишана и ракете ваздух-ваздух вођене активним радаром AIM-120C пружила су америчким млазњацима јасне предности. Старост севернокорејске флоте ловаца значи да се очекује да ће импозантна и изузетно густа мрежа модерних копнених система противваздушне одбране земље представљати главни изазов за америчке и савезничке ловачке јединице уколико буду у стању да изводе операције из база под противничком ватром.
Очекује се да ће се могућности севернокорејске ловачке флоте значајно побољшати у блиској будућности, јер земља ускоро почиње да набавља модерне ловачке авионе од Русије. Очекује се да ће набавке обухватити велики број модернизованих ловаца МиГ-29, са могућношћу да ће преко 100 бити купљено како би се постепено укинули многи старији ловци МиГ-19 и МиГ-21 друге генерације. Такође се спекулише да Корејско народно ратно ваздухопловство планира да набави ловце пете генерације Су-57, након што су севернокорејски званичници прегледали авионе у Русији у септембру 2023. године. Очекује се да ће развој напредних нових ракета ваздух-ваздух у земљи играти важну улогу у премошћавању постојећег ракетног јаза између севернокорејских и америчких ловачких јединица. Очекује се да ће ово значајно повећати изазове са којима се суочавају амерички F-16 ловци у Кореји и може навести службу да размотри стално распоређивање напреднијих ловаца F-35A пете генерације на полуострву.
Ima da ih Kim ošine pošteno, a da Amerika zbog Korejskog nuklearnog odvraćanja ne će moći uzvratiti. Ovo je nepromišljenost, da se Tramp pokaže kao lider.