ЕМИРАТИ НИСУ ЗАМРЗЛИ КУПОВИНУ 80 БОРБЕНИХ АВИОНА РАФАЛ: АФЕРА ДУРОВ ИЗАЗВАЛА СЕРИЈУ ЛАЖНИХ ВЕСТИ!

У стварности влада УАЕ није дала била никакву вест на ту тему, па су Французи прогласили да су ову информацију креирали проуске мреже као и да су креирани лажни налози западних медија

Уједињени Арапски Емирати нису замрзнули уговор о куповини 80 борбених авиона Рафал са Француском у знак одмазде за хапшење Павела Дурова, а што се тиче снимка Ал Џазире који је пратио ту вест утврђено је да је, то монтажа коју никада није емитовао катарски канал. 

Ова вест иначе је настала на великом броју канала на друштвеним мрежама, коју су затим преузели и бројни медији како у Француској тако и и свету. У стварности влада УАЕ није дала била никакву вест на ту тему, па су Французи прогласили да су ову информацију креирали проуске мреже као и да су креирани лажни налози западних медија.

Оно што је било тачно јесте да су УАЕ 26. августа тражили од француских власти да њихов конзул у Паризу посети Павела Дурова у притвору јер је има држављанство УАЕ и живи у Дуабију.

Тако да Француска није изгубила уговор вредан 17 милијарди долара за 80 борбених авиона типа Рафал због хапшења оснивача Телеграма Павела Дурова и да никаквог замрзавања новчаних средстава није било.

Заправо према француским медијима, иза оваквих вести које се пласирају у јавност стоје симаптизери, присталице Дурова који воде против Француске медијски рат.

Иначе према Оbservers.france24.com лажни видео снимак од 1 минут и 30 секунди који је објављен на енглеском језику користећи лого Ал Џазире тврди да су:

„Уједињени Арапски Емирати замрзнули уговор о куповини 80 француских борбених авиона“, наслови видео у уводу, уз подсећање да би ова одлука повезана са „скандалом око Павела Дурова“ могла бити „озбиљан ударац за „имиџ француског војно-индустријског комплекса“. 

Затим је неколико налога на друштвеној мрежи Икс (бивши Твитер) 27. августа увече, поделили видео снимак који је виђена више од 500.000 пута на одређеним објавама .

Али Уједињени Арапски Емирати до данас нису објавили такву одлуку, а катарски медији никада нису емитовали видео са логотипом Ал-Јазеере.

Земља Арапског полуострва је само објавила, у саопштењу за јавност објављеном 26. августа, да је затражила од Француске конзуларни приступ Павелу Дурову, који има седиште у Дубаију и има држављанство Емирата од 2021. године.

Министарство спољних послова Емирата саопштило је у овом документу да „помно прати случај свог држављанина Павла Дурова, оснивача Телеграма“, и да је „замолило владу Републике Француске да му се хитно пруже све неопходне конзуларне услуге“.

Ни у једном тренутку се не помиње уговор о 80 Рафале потписан између Француске и Уједињених Арапских Емирата 2021. Нема информација о томе на интернету. 

Што се тиче видео снимка са логотипом Ал-Јазеере, катарски канал га једноставно никада није емитовао. Уреднички тим Обсерверса је посебно проверио различите онлајн налоге канала  на Инстаграму , Фацебооку , Кс и Тикток-у , али није пронашао никакав траг снимка.

Контактирана, Ал-Јазеера још није одговорила на наше захтеве овог француског медија

Дезинформација коју гурају налози Телеграма који говоре руски

Од 27. августа, многи налози на Кс-у који су редовно закачени због ширења лажних информација делили су дезинформације.

Ово је посебно случај са ултраконзервативним и конспиративним подкастером, са више од 5 милиона претплатника, Цандаце Овенс. У посту на Кс објављеном 27. августа увече, она тврди да је пронашла информацију на Телеграму. 

Оригиналне дезинформације су изгледа почеле да се емитују 27. августа око 18:30 на разним проруским Телеграм каналима. Први трагови снимка такође су били видљиви 27. августа увече на другим проруским Телеграм каналима, као што је Украине Ватцх .

Лажне информације и видео су накнадно дистрибуирани познатим проруским дезинформационим релејима, као што је сајт Правда, на енглеском и француском. 

Овај сајт, дистрибуиран на неколико језика, идентификован је у фебруару од стране Службе за будност и заштиту од страних дигиталних сметњи (Вигинум) као један од зупчаника у проруској пропагандној мрежи под називом Портал Комбат. Редакција Обсерверса већ је забележила бројне лажне информације које је овај сајт пренео. 

Лажни видео Ал-Џазира такође подсећа на проруску операцију дезинформисања Матрјошка, коју неки посматрачи називају и Преоптерећење. Ова операција , која се спроводи од септембра 2023, има за циљ да узурпира идентитет западних медија, као што је онај Франце 24, како би ширили лажне информације о вестима из земље.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *