DVA AMERIČKA LOVCA F/A-18F SUPER HORNET PRELETELI PREKO DŽORDŽTAUNA U PODRŠCI GVAJANI PROTIV VENECUELE: “MOŽE LI SE KARAKAS ODBRANITI”?

Dana 9. maja dva borbena aviona američke mornarice F/A-18F Super Hornet koji su raspoređeni na nosaču aviona USS George Washington izvršili su koordinisani prelet glavnog grada Gvajane Džordžtauna i okolnih područja, za koji je američka ambasada u zemlji izvestila da se „nadovezuje na zajedničku rutinsku bezbednosnu saradnju i proširenje bilateralnog odbrambenog partnerstva sa Gvajanom“.

Prelet je naširoko tumačen kao demonstracija sile usmerena na susednu Venecuelu, pošto su Sjedinjene Države snažno podržale Gvajanu u njenom tekućem teritorijalnom sporu sa tom zemljom. Venecuelanski ministar odbrane Vladimir Padrino Lopez osudio je operaciju američkih lovaca, rekavši: “Bolivarske nacionalne oružane snage oštro odbacuju ove ponovljene provokacije Južne komande (SAD), koju sponzoriše vlada Gvajane, koja je preuzela ulogu nove američke kolonije. Naš sveobuhvatni sistem vazdušno-kosmičke odbrane ostaje aktiviran protiv bilo kakvog pokušaja narušavanja geografskog prostora Venecuele, uključujući našu (spornu) teritoriju Esekibo. Upozorenja!” Venecuelanski ministar spoljnih poslova Ivan Gil je u međuvremenu izjavio da je nadletanje ugrozilo postojeće sporazume o deeskalaciji između dve susedne države.

Odnosi između Venecuele i Sjedinjenih Država bili su loši otkako je Vašington bio usko povezan sa neuspelim pokušajem državnog udara u zemlji 2002. godine, a odnosi su se znatno pogoršali pod administracijom Donalda Trampa kako su ekonomske sankcije i vojni pritisak na zemlju bili intenzivirani. Ovo je kulminiralo neuspelim pokušajem da se svrgne vlada u Karakasu od strane bivših SAD. Vojno osoblje u maju 2020. godine koje je bilo povezano sa američkim obaveštajnim službama. Kako se očekuje da će tenzije ostati visoke, sve više se procenjuju u vezi sa sposobnostima venecuelanskih snaga da se suprotstave potencijalnom napadu F/A-18F i drugih sredstava američke mornarice ukoliko tenzije dalje eskaliraju. Dok se vazduhoplovstvo Venecuele smatra daleko najsposobnijim u Latinskoj Americi, a njeni lovci Su-30MK2 najmoćniji u Americi van Sjedinjenih Država, sa samo 23 lovca u službi, oni bi se suočili sa ogromnim brojčanim nedostatkom čak i u odnosu na jedan američki. Grupa mornaričkih nosača. Bez obzira na to, dok bi američka mornarica verovatno nastojala da neutrališe letelice na svojim aerodromima pre nego što polete, venecuelanska kopnena protivvazdušna odbrana je takođe daleko najsposobnija u regionu, sa sistemima S-300VM i BuK-M2 verovatno u stanju da barem odgoditi uništavanje aerodroma ako se pokrene napad krstarećim raketama.

Su-30MK2 je razvijen početkom 2000-ih da bi ispunio zahteve Ratne mornarice kineske narodnooslobodilačke armije, i bio je usko zasnovan na uveliko prilagođenom Su-30MKK koji je kinesko vazduhoplovstvo naručilo 1999. godine. Iako se prvobitno očekivalo da će tako blizu da bi se naručilo 100 aviona, Kina je nabavila samo 24 prvenstveno zbog razvoja sličnih aviona u zemlji, što je dovelo do toga da se Rusija fokusira na izvoz ove klase drugim klijentima. Prodaja je obavljena 2000-ih u Venecueli, Vijetnamu, Indoneziji i Ugandi, a proizvodnja je prestala 2009. godine, pošto je fabrika aviona Komolsk na Amuru prešla na proizvodnju Su-35. Su-30MK2 ima niz značajnih prednosti u odnosu na F/A-18E/F, uključujući daleko veći domet i veću nosivost naoružanja, veću operativnu visinu, brzinu i manevarsku sposobnost i dvostruko veći nosivost radara. Bez obzira na to, položaj Su-30MK2 u sukobu sa avionima američke mornarice će u velikoj meri zavisiti od toga koje su varijante F/A-18E/F raspoređene, budući da najnovije varijante F/A-18E/F Block 3 nose radare sa aktivnim elektronskim skeniranjem AN/APG-79 i rakete AIM-120D i AIM-9X imale bi značajne prednosti u napadima na svim dometima.

Dok bi Su-30MK2 mogao više nego da se održi kada je naručen 2000-ih, zbog nedostatka novih nabavki venecuelanska flota trenutno tehnološki zaostaje preko deset godina ako se suoči sa najnovijim američkim avionima. Smatra se da časovi obuke idu u prilog pilotima američke mornarice, uprkos izveštajima da ruski piloti pružaju značajnu podršku venecuelanskim vazdušnim operacijama. Stoga, iako su venecuelanski lovci i protivvazdušna odbrana izuzetno strašni po regionalnim standardima, njihova sposobnost da uspostave trajnu odbranu protiv Sjedinjenih Država ostaje ograničena, ostavljajući Venecuelu u slabijoj poziciji u njenom trenutnom sporu. Dok je državna administracija Uga Čaveza planirala da zemlja nabavi mnogo veću i moderniju lovačku flotu tvrdeći da će Ministarstvo odbrane kupiti lovce Su-35 što je podstaklo spekulacije da će Venecuela biti prvi kupac izvozne verzije tog aviona, njegova smrt u martu 2013. godine,praćena je političkom nestabilnošću i ekonomskim sunovratom koji su sprečili da se takve ambicije ostvare.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *