Miloš Jevtić
Drugi dan samita je u značajnoj meri bio posvećen vojnim temama, najviše daljinski upravljanim vazduhoplovima. Ekipa Televizije FRONT je četvrti vazduhoplovni samit ispratila oba dana i utisci o organizaciji, programu, panelima i govornicima su sjajni.Deo programa o daljinski upravljanim vazduhoplovima otvorio je g. Miloš Petrašinović, suvlasnik perspektivne kompanije ”PR-DC”, osvrnuvši se kratko na svoj profesionalni razvoj, kao i na istorijat kompanije, čiji je suvlasnik.
Naime, godine 2016. Miloš je izradio svoj prvi ”dron”, kompanija je osnovana tokom 2020. godine, da bi dozvolu za razvoj i prodaju naoružanja i vojne opreme kompanija dobila 2023. godine. Prvi proizvod sa kojim je kompanija izašla na tržište je letelica ”IKA-bombarder”. U interesantnom predavanju, g. Petrašinović je pomenuo i druge značajne sisteme kompanije, među kojima je posebno interesantan sistem ”GANNET”, kvadkopter koji se upotrebljava kao dron-meta za obuku u borbi protiv dronova.
Ovaj sistem je od značaja i za obuku jedinica Vojske Srbije, a zajedno sa ”IKA-bombarderom” upotrebljen je i na poligonu na Pešteru tokom taktičko-pokazne vežbe ”Vihor 2024”. Na pomenutoj vežbi ”IKA-bombarder” je demonstrirao rad na visokom nivou – vazduhoplov je sa visine od 100-150 metara dejstvovao sa 12 granata 60 mm (optimalna visina u smislu opsega rada upaljača), sve granate su se aktivirale i precizno pogodile zemaljski cilj.
Kompanija ”PR-DC” je od izuzetnog značaja za razvoj i unapređenje kapaciteta daljinski upravljanih vazduhoplova, kako u vojnom, tako i u civilnom sektoru. Posebno je važno što kompanija ulaže značajna sredstva u sopstveni razvoj, kako bi u proizvodnom procesu, istraživanju i razvoju bila što samostalnija, što je značajno, imajući u vidu turbulentne struje u međunarodnoj zajednici. Što se proizvodnog programa tiče, g. Petrašinović je ponosno istakao stepen integracije kompanijskih proizvoda, u smislu da su svi kompatibilni sa jedinstvenim daljinskim upravljačem ”IKA-CTRL”, kao i sa trenažerom “IKA Trainer”.
Dalje, sve letelice mogu leteti u formaciji (što je danas jedan od najčešćih zahteva na tržištu), simultano, odnosno sve su proizvedene u Srbiji.
Na pitanje našeg kolege Miloša Jevtića da li u kompaniji razmišljaju o pojednostavljenju konstrukcije ”IKA-bombardera”, s obzirom da vazduhoplov samo kompozitnih delova ima preko 90, g. Petrašinović je odgovorio da to nije jednostavno ostvariti, te da je složenost preduslov za pouzdan rad, zaključivši da je najbolja opcija da letelica bude složena za proizvodnju, ali jednostavna za rad za korisnika.
Narednu prezentaciju je održao predstavnik ”Teleoptik žiroskopi doo”, fokusirajući se na izradu avionike za srpski avion ”orao”, detaljno objašnjavajući složene sisteme koje kompanija proizvodi za srpske avione. Značajan deo poslovanja kompanije, logično, dolazi iz saradnje sa Ministarstvom odbrane i Vojskom Srbije, te je predstavnik istakao da svi njihovi proizvodi prolaze veoma stroga testiranja, te da moraju da zadovolje standard ”DO-160D”.
Izuzetno zanimljiv panel su potom održali g. Petar Vojinović, ispred portala ”Tango Six”, zajedno sa g. Petrašinovićem i potpukovnikom Vojske Srbije g. Srđanom Ilićem, komandantom 353. izviđačke eskadrile.
Stručni sagovornici su se na početku dotakli pojmovnog određenja ovih vazduhoplovnih platformi, a potpukovnik Ilić je istakao termin ”daljinski upravljan vazduhoplov”. Potom su sabrani utisci sa taktičko-pokazne vežbe ”Vihor 2024”, a potpukovnik Ilić je i prisutnima ispričao misije eskadrile kojom komanduje, koje podrazumevaju izviđanje iz vazduha i prenošenje podataka u realnom vremenu krajnjim korisnicima (neprekidna vizualizacija u zoni operacije), vazdušna vatrena podrška, odnosno navođenje i korekcija vatre prijateljskih snaga.
Osvrnuvši se na složene meteo-uslove tokom završne faze vežbe, potpukovnik Ilić je istakao zadovoljstvo radom letelice ”CH-95” u takvim uslovima. G. Petrašinović je istakao značaj kompatibilnosti sistema kompanije sa kapacitetima Vojske Srbije, a u razgovoru sa g. Vojinovićem je istakao prvoklasni značaj vrhunskog menadžmenta, dakle ljudskih resursa, u konstrukciji visokokvalitetnih letelica, kako za civilni, tako i za vojni sektor. Govoreći o planovima za budućnost g. Petrašinović je govorio o želji za pomeranjem vojnika sa linije dodira na frontu, u cilju očuvanja ljudskih života, a pomenuo je i planove za izgradnju fabrike dronova u Srbiji, koja se planira na stogodišnjicu od izgradnje prve srpske fabrike aviona. Plan je da fabrika ima kapacitet za proizvodnju ”nekoliko desetina hiljada dronova”, ali g. Petrašinović nije iznosio vremenske odrednice za tu proizvodnju.
Sabirajući utiske o četvrtom samitu, može se sa pravom istaći da ovo zaista jeste jedinstvena vazduhoplovna konferencija u regionu, da je organizovana na izuzetno visokom nivou, te da su prisutni imali prilike za ostvarivanje mnoštva kontakata i saradnji. Naše kolege iz tima ”Tango Six” rade odličan posao, a mi im želimo da naredni samit nadmaši ovogodišnji.