ДАНСКА УВОДИ ВОЈНИ РОК ЗА ЖЕНЕ ЗБОГ РУСИЈЕ, ДОК АМЕРИКА ЖЕЛИ ГРЕНЛАНД: “РАВНОПРАВНОСТ СА МУШКАРЦИМА” – МИНИСТАР ОДБРАНЕ

Данска је одлучила да прошири обавезан војни рок и на жене почевши од јула 2025. године, две године раније него што је првобитно планирано. Медији пишу да је одлука убрзана због опасности од Русије. Доналд Трамп и његов тим више пута током претходних дана поновили да ће “Гренланд постати амерички”.

Данкиње које напуне 18 година након јула 2025. мораће да се региструју за лекарски преглед и потенцијалну регрутацију. Истовремено, стандардни период службе биће продужен са 4 на 11 месеци. „У светлу тренутне ситуације у области одбране и безбедности, оружане снаге морају да регрутују више људи“, објаснио је министар одбране Троелс Лунд Поулсен. Поред ове новине, која је руку на срце, већ неко време планирана, далеко више шокира оправдање одлуке. Говорећи о потенцијалном ризицима, дански министар одбране је изјавио: „У року од две године, Русија би могла представљати кредибилну претњу за једну или више НАТО земаља ако НАТО не настави са изградњом сопствене војне снаге истим темпом као Русија. Ово захтева брзу политичку акцију. Хитност ситуације значи да морамо бити способни да улажемо и градимо борбене способности убрзаним темпом.“ Министар је додао да се тако постиже “потпуна равноправност мушкараца и жена.

Дакле, министар би да брани НАТО и Данску од Русије, док се однос са Америком заоштрава. Доналд Трамп и његови сарадници готово на дневном нивоу говоре да ће “због националне безбедност” Гренланд морати да припадне САД. Данска премијерка је на то само рекла да је одлука о независности острва искључиво на његовим грађанима.

Упркос оваквим изјавама, очекује се да ће одлука наићи на жесток отпор међу младим гласачима. Већина младих Европљана, па и Данаца, се противи било каквом облику обавезне војне службе.

Данска је трећа скандинавска земља која уводи обавезну војну службу за жене. Норвешка је 2015. постала прва чланица НАТО-а која је увела регрутацију и за жене, док је Шведска 2017. поново активирала војну обавезу за оба пола.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *