Данска финансира совјетске артиљеријске системе Гвоздика за Украјину

Данска влада појачава своју војну подршку Украјини, издвајајући значајна средства за испоруку самоходних хаубица 122мм 2С1 Гвоздика, како би ојачала артиљеријске капацитете Украјине у текућем сукобу са руским снагама.

Специфичности испоруке — укључујући број хаубица, њихову оперативну спремност и тачну земљу порекла — у овом тренутку није познато. Међутим, историјски примери сугеришу да ови системи совјетске ере воде порекло из резерви централних и источних европских чланица НАТО-а, као што су Чешка, Бугарска или Пољска, које су раније испоручивале своје залихе Гвоздика Украјини.

Овај потез део је свеобухватног пакета помоћи од 8,42 милијарде евра који је најавила данска влада. Поред Гвоздика, пакет укључује оружје директно пребачено из данских војних залиха, напредне програме обуке за украјинске војнике, као и набавку, унапређење и каснију испоруку додатне војне опреме Кијеву.

Улога 2С1 Гвоздика у савременом рату

2С1 Гвоздика је дуго била окосница совјетске артиљерије, са својим главним топом калибра 122мм способним за разорно индиректно дејство на удаљеностима до 15 километара. Њено самоходно шасијско решење на гусеницама пружа мобилност која је кључна за флуидне, децентрализоване контраофанзиве Украјине, посебно у регионима као што су Донбас и Запорожје.

Амфибијске способности омогућавају јој да прелази реке и мочваре, дајући украјинским снагама додатну флексибилност у разноврсним теренским условима источног фронта.

Остаје нејасно да ли су ове Гвоздике модернизоване НАТО-компатибилним системима, као што су унапређене комуникације, системи за управљање ватром или побољшања мобилности. Узимајући у обзир ослањање на старе логистичке ланце совјетске ере, свака надоградња би значајно повећала њихову ефикасност и поузданост у борби.

Стратешка и геополитичка питања

Одлука о финансирању и снабдевању ових система отвара кључна стратешка питања. Недостатак транспарентности у извештају о пореклу Гвоздика могао би указивати на закулисне преговоре или ограничења повезана са домаћом или међународном политиком земље извора.

Да ли ће украјинске снаге успети да интегришу ове системе у свој већ разноврстан арсенал западне и совјетске технике? Хоће ли додатна ватренa моћ бити довољна за супротстављање утврђеним руским положајима у кључним областима, или овај потез представља шири НАТО план за засићење украјинске артиљеријске способности?

Док Данска остаје једна од проактивнијих европских земаља у подршци Украјини, овај потез се уклапа у шири напор опремања украјинских снага и савременим западним системима и провереном совјетском техником.

Гвоздике су распоређене у критичном тренутку, док руске снаге наводно јачају своје артиљеријске положаје дуж кључних одбрамбених линија. Артиљерија је била дефинишући фактор у овом сукобу, а способност Украјине да задржи ватрену надмоћ могла би обликовати ток битки у наредним месецима.

Дански допринос од 8,42 милијарде евра одражава не само њихову посвећеност одбрани Украјине, већ и њихову улогу у решавању сложености војне помоћи у политички и логистички изазовном окружењу.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *