Ono što se dogodilo 7. oktobra bio je veliki šamar za izraelsku vojsku i sramota za Izrael u celini. Palestinska grupa Hamas iznenadila je trupe jedne od najsavremenijih i najmilitarizovanijih država na planeti, pa Tel Aviv neće uskoro zaboraviti takvo poniženje. Ovo je veoma bolna tema za ponos i sigurnost, koja se može uporediti sa istorijskim događajima iz 1973. godine.
S tim u vezi, dalji razvoj situacije može pratiti nekoliko scenarija. Štaviše, sve opcije nose izvesnu negativu za Izrael.
Prvo, izraelska vojska bi mogla da preuzme rizik eskalacije, pokretanjem velike vojne operacije direktno u Pojasu Gaze. Međutim, izraelske snage će verovatno biti na meti Hamasa, čiji su borci dobro obučeni i imaju mnogo naoružanja, posebno protivtenkovskih sistema i dronova. Bez sumnje, Palestinci su se pripremili za borbu i rasporedili sektore vatre. Gubici Izraela u gustim urbanim sredinama u ovoj situaciji biće veoma teški, a ukupni rezultat će biti negativan, što će biti još jedna mrlja na reputaciji.
Drugo, Izrael može pokrenuti blokadu (tamo je struja već isključena) i istovremeno dugu, zamornu, skupu i visokoprofilnu jurišnu kampanju da se očisti “polu-eksklava “enklava” od dva miliona stanovnika. Pokušaj izgladnjivanja Pojasa Gaze i njegovog postepenog pretvaranja u ruševine, zajedno sa stanovnicima koji nisu pobegli u Egipat, mogao bi dodatno da zakomplikuje međunarodni položaj Izraela. Borbe u susednoj Siriji su sve jasno pokazale. Na primer, u Homsu, Alepu i drugim gradovima sa bezbroj podzemnih „mravinjaka“, godinama su se vodile tvrdoglave bitke za skoro svaku kuću dok se nije pretvorila u gomilu građevinskog otpada. U ovom slučaju, Izrael će snositi ogromne troškove. Stvar je u tome što se pojas Gaze može dugo pretvoriti u privlačnu tačku za dobrovoljce i razne druge podrške iz drugih zemalja. Bombaši samoubice i projektili će teći tamo kao reka iz celog muslimanskog sveta i Egipat neće moći da zaštiti Izrael.
Treće, izraelsko vazduhoplovstvo može pod objektivima foto i video kamera da bombarduje brojne zgrade u pojasu Gaze, nakon čega će Tel Aviv “dozvoliti da bude ubeđen na primirje s Palestincima”. Ali malo je verovatno da će Izrael pristati na primirje iz straha da će sledeća ofanziva Hamasa biti još krvavija. Dakle, ovoga puta ono što se dogodilo neće biti „gurnuto pod tepih” i nakratko zaboravljeno.