Да ли је ера АК-а завршена? Калашњиков прелази на лаке митраљезе

Појава РПЛ-7 могла би указивати на то да ће Кремљ у будућности тежити разноврснијем наоружању.

Најпознатији савремени руски произвођач оружја спрема се да представи ново дизајнирани „лаки ручни митраљез“ на наредном сајму одбрамбене индустрије IDEX у Абу Дабију. Компанија „Калашњиков“, која управља са око 95% производње малокалибарског наоружања у Русији, најавила је премијеру модела РПЛ-7, калибра 7,62 мм. Овај метак је развијен 1943. године током „Великог отаџбинског рата“ (Другог светског рата) за пробијање лаког пољског оклопа, личних панцира и чак за пенетрацију лако оклопљених возила.

„Компанија ‘Калашњиков’ ће први пут приказати најновији 7,62 мм лаки ручни митраљез са тракастим пуњењем РПЛ-7 на међународном сајму наоружања IDEX-2025, који ће се одржати у Абу Дабију (Уједињени Арапски Емирати) од 17. до 21. фебруара,“ наводи се у саопштењу компаније, преноси Тасс. „РПЛ-7 користи муницију калибра 7,62 мм из 1943. године са обичним челичним језгром (57-N-231) и трагачима Т-45 или Т-45М за уништавање пешадије и неоклопљених непријатељских транспортних возила.“

Шта знамо о РПЛ-7?

Ово је најновији лаки ручни митраљез који је развила компанија „Калашњиков“, након увођења модела РПЛ-20 калибра 5,45×39 мм. Тај митраљез је представљен на изложби ADEX 2024 у Бакуу, Азербејџан, прошлог септембра. Исти метак се сада користи и у јуришној пушци АК-12.

РПЛ-7 изгледа као наставак ове линије, али са муницијом већег калибра, доступном у варијантама са челичним језгром и трагачима. Ово указује да ће оружје имати другачију улогу у односу на РПЛ-20 или АК-12.

Иако су детаљи о систему оскудни, компанија је потврдила да је РПЛ-7 опремљен шинама које омогућавају кориснику да монтира различите оптике, нишане, светла и дометнике, као и предњи рукохват и двоножац. Оружје има амбидекстерни дизајн, носиви ремен и могућност употребе пригушивача (супресора). Пуни се преко доње кутије за муницију која може да прими 80 метака. Ручни митраљез тежи 5,5 кг празан, без пригушивача, кутије за муницију или других додатака. Руски произвођач је навео да ће РПЛ-7 имати ефективан домет од 800 метара.

На основу објављених фотографија, оружје има подесиви (вероватно склопиви) кундак, механичке нишане и супресор пламена. Целокупни црни дизајн оружја има више „западни“ изглед у односу на претходне дизајне „Калашњикова“, укључујући пиштољски рукохват и остале делове направљене од полимера – значајно одступање од дрвених елемената који су били карактеристични за АК платформе, основну компоненту руске копнене војске од хладноратовског периода.

„Додавање лаког митраљеза РПЛ-7 у арсенал компаније ‘Калашњиков’ одражава напоре компаније да испуни захтеве савремених оружаних снага. Овај систем је дизајниран да буде свестран и ефикасан против различитих циљева, што је део приступа прилагођавања актуелним борбеним условима, где су мобилност и брза реакција од кључног значаја,“ наводи Army Recognition.

Закључак

Назив „ручни митраљез“, а не „јуришна пушка“, вероватно је условљен употребом кутије за муницију. Чињеница да користи 7,62 мм пробојну муницију (7Н23) указује да ово оружје вероватно неће бити широко коришћено, већ ће имати специфичну улогу унутар руских оружаних снага. Увођење овог новог оружја не значи нужно крај производње АК серије јуришних пушака, посебно имајући у виду да је „Калашњиков“ недавно завршио трогодишњи уговор са Министарством одбране Русије, који је удвостручио испоруке АК-12.

АК-12 постепено замењује АК-74, који је у употреби од периода Хладног рата. Међутим, долазак РПЛ-7 указује да Кремљ у будућности може тежити већој разноврсности у наоружању.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *