За Американце легендарни, за Србе озлоглашени авион А-10 “Warthog” (брадавичаста свиња, прим. прев.) дуго цењен због блиске ваздушне подршке, требало би да буде повучен из Осана, ваздушне базе у Јужној Кореји, до краја фискалне 2025. године.
Његову улогу преузеће модернизовани F-16 и пета генерација F-35, чиме ће се побољшати мултифункционалне могућности, стелт карактеристике и интероперабилност са регионалним савезницима САД попут Јужне Кореје и Јапана.
Две године након прославе педесетогодишњице и тридесет три године након што се доказала као убица тенкова током Заливског рата (Операција “Пустињска олуја“), издржљива и поуздана Fairchild Republic A-10 “Warthog” и даље одбија “да одјаше у залазак сунца” упркос поновљеним напорима ваздухопловних власти САД да је пензионишу.
Међутим, како стара изрека каже, “Све што је добро има крај” и судећи по недавним вестима из Јужне Кореје, чини се да се назире крај за ову верну ратну летелицу.
Основна прича
Ову информацију доноси Дарио Леоне, оснивач и уредник портала The Aviation Geek Club, у чланку од 13. новембра 2024. године под називом “USAF to replace A-10s with cutting-edge upgrades in Korea”.
Конкретно, ради се о Осану, ваздушној бази која се налази 64 километра јужно од Сеула, главног града Јужне Кореје. Осан је седиште Седме ваздухопловне армије, 51. ловачког винга Пацифичких ваздухопловних снага (PACAF) и неколико јединица, као и здружене команде Ваздухопловних снага Републике Кореје (ROKAF).
Седмом ваздухопловном армијом тренутно командује генерал-потпуковник Дејвид Р. Ајверсон, пилот са 1.500 борбених часова лета у F-15E Strike Eagle, F-15SG и F-16 Fighting Falcon (познатој као “Viper”).
Једна од јединица у саставу Седме ваздухопловне армије, 25. ловачка ескадрила, почеће фазно повлачење својих двадесет четири авиона А-10 у јануару 2025. године, а завршетак процеса планиран је до краја фискалне 2025. године. Ово ће означити крај једне ере, јер је ова јединица први А-10 примила још 28. јануара 1982. године. Истовремено, модернизоваће се авиони F-16 у циљу побољшања њихове жилавости и прецизности, чиме ће се ове летелице приближити могућностима авиона пете генерације.
Детаљи
Леоне цитира генерала Ајверсона:„Увођењем напредних авиона четврте и пете генерације као што су наши модернизовани F-16 Fighting Falcon, заједно са F-35 Lightning II и F-15EX Eagle II у пацифички регион, значајно побољшавамо наше ваздушне борбене способности у корејском театру… Ови авиони доносе ненадмашну мултифункционалност, напредне стелт карактеристике и супериорни оперативни домет, што нас позиционира да се ефикасно супротставимо савременим претњама и подржимо наше регионалне савезнике”.
Упркос сентименталној привржености А-10, постоји много разлога за јачање капацитета F-16 и F-35 у Јужној Кореји. Ваздухопловне снаге Јужне Кореје већ користе оба модела (118 KF-16C, 51 F-16D и 40 F-35A са још 20 у наруџбини), тако да потенцијал за унапређење интероперабилности између америчких и јужнокорејских пилота не треба потцењивати.
Што се тиче платформе F-15, иако је Јужна Кореја нема, Јапан, други кључни савезник САД у источној Азији, има 155 F-15J “Peace Eagle.” Иако је F-15J једносед, а F-15EX двосед, и овде се може очекивати одређена корист од интероперабилности.
Шта даље?
Повлачење авиона А-10 из Осана део је ширег процеса. У септембру је Маја Карлин за The National Interest извештавала да ће “Warthog” почети своје пензионисање током фискалне 2028. године. Ипак, чак и то не значи крај за овај авион, јер су земље попут Румуније и Пољске показале интересовање за његову куповину.
Остаје да видимо да ли ће брадавичаста свиња изборити продужетке у утакмици са напреднијим авионима.