Svaka od vodećih svetskih vojnih sila ima lovce pete generacije, ali se ispostavilo da su oni „mane“ za sve tri zemlje – Rusiju, Kinu i SAD.
“Sva tri aviona pete generacije su problematična”, navode u Business Insider, a zatim opisuju svoje nedostatke.
Kako je navedeno, ruski Su-57 je korišćen tokom vazdušnih napada, ali nije primećena njegova široka upotreba na ukrajinskom frontu.
“Rusi nemaju poverenja u stelt letelice”, navodfi se u izdanju.
Napominje se da sve dok lovac ne bude opremljen motorima sa niskim termičkim potpisom, ne treba ga očekivati na frontu.
Problemi sa elektranom utiču i na kineski Chengdu J-20. U početku je bio opremljen starim kineskim i ruskim motorima sve dok nije stvoren WS-15, što mu je omogućavalo da leti supersoničnim brzinama bez upotrebe dopunskog sagorevanja. Međutim, pouzdanost nove elektrane je upitna, posebno se veoma brzo troši.
“Rusija i Kina ostaju relativno nove u razvoju lovaca pete generacije. Ali čak i SAD, koje imaju F-35 od 2005. godine, suočavaju se sa problemima”, navodi se u izdanju.
Kao što je navedeno, ovaj veoma skup program je bio opterećen problemima održavanja i održivosti flote koji su često uticali i nastavljaju da utiču na borbenu gotovost lovaca. Na primer, ove godine avion je mogao da leti jedva više od polovine predviđenog vremena.
Kancelarija za odgovornost američke vlade pripisuje zastoj F-35 nedostatku prateće opreme i rezervnih delova uzrokovanih fokusom programa na proizvodnju novih primeraka. Tvrdi se i da se borbeni avioni preterano koriste, što dovodi do habanja motora i skraćuje životni vek aviona. Zbog toga se javljaju i drugi problemi, na primer, sa sistemom hlađenja.