Министар одбране Велике Британије најавио је новчани подстицај од 8.000 фунти за војнике у најнижим чиновима Британске армије, што би могло коштати Министарство одбране до 96 милиона фунти. Британија по сваку цену покушава да задржи војнике који све више напуштају армију. На Острву се воде велике дебате поводом чињенице да је војни позив све непопуларнији.
Британија је принуђена да своје редове у армији попуњава исплатама бонуса. Британске копнене снаге трпе велике проблеме услед све мањег броја заинтересованих за службу. Плаћања почињу у јануару 2025. године и биће доступна војницима са четири године службе. Ова шема не укључује припаднике Краљевске морнарице или Краљевског ратног ваздухопловства. Они изгледа имају добре плате, руку на срце, њихове мисије су претходних декада биле далеко безбедније у односу на “прашинаре”. Из услова видимо да Британија поред проблема смањеног прилива нових регрута има проблем и са задржавањем старих. Да би примили ову суму, војници морају остати у служби још најмање три године.
Заменик начелника Генералштаба, генерал-потпуковник Дејвид Истман, изразио је задовољство овом иницијативом у писму војницима. Он је истакао да ће шема обухватити преко 12.000 припадника оружаних снага током наредне три године. Саме цифре говоре колико је мала копнена војска Велике Британије. Циљ програма је задржавање војника у критичној фази каријере, када је добровољни одлив добровољно највећи. Стиче се утисак да се Британци донекле плаше целокупне ситуације и безбедносних изазова у свету. Не треба заборавити да је НАТО своје интервенције протеклих декада вршио са минималним жртвама против инфериорног противника.Министар је ове мере представио у Парламенту уз низ других планова за уштеде, који укључују пензионисање бродова Краљевске морнарице, попут HMS Albion и HMS Bulwark, као и неких хеликоптера и дронова. Британија пролази кроз неки облик “стезања каиша”, док се средства немилице троше на савремене системе који је дају резултат и на рату у Украјини.