BRITANIJA POKUŠAVAJU SA 8000 FUNTI DA PRIVUČE PRIPADNIKE VOJSKE USLED VELIKE NEPOPULARNOSTI POZIVA

Ministar odbrane Velike Britanije najavio je novčani podsticaj od 8.000 funti za vojnike u najnižim činovima Britanske armije, što bi moglo koštati Ministarstvo odbrane do 96 miliona funti. Britanija po svaku cenu pokušava da zadrži vojnike koji sve više napuštaju armiju. Na Ostrvu se vode velike debate povodom činjenice da je vojni poziv sve nepopularniji.

Britanija je prinuđena da svoje redove u armiji popunjava isplatama bonusa. Britanske kopnene snage trpe velike probleme usled sve manjeg broja zainteresovanih za službu. Plaćanja počinju u januaru 2025. godine i biće dostupna vojnicima sa četiri godine službe. Ova šema ne uključuje pripadnike Kraljevske mornarice ili Kraljevskog ratnog vazduhoplovstva. Oni izgleda imaju dobre plate, ruku na srce, njihove misije su prethodnih dekada bile daleko bezbednije u odnosu na “prašinare”. Iz uslova vidimo da Britanija pored problema smanjenog priliva novih regruta ima problem i sa zadržavanjem starih. Da bi primili ovu sumu, vojnici moraju ostati u službi još najmanje tri godine.

Zamenik načelnika Generalštaba, general-potpukovnik Dejvid Istman, izrazio je zadovoljstvo ovom inicijativom u pismu vojnicima. On je istakao da će šema obuhvatiti preko 12.000 pripadnika oružanih snaga tokom naredne tri godine. Same cifre govore koliko je mala kopnena vojska Velike Britanije. Cilj programa je zadržavanje vojnika u kritičnoj fazi karijere, kada je dobrovoljni odliv dobrovoljno najveći. Stiče se utisak da se Britanci donekle plaše celokupne situacije i bezbednosnih izazova u svetu. Ne treba zaboraviti da je NATO svoje intervencije proteklih dekada vršio sa minimalnim žrtvama protiv inferiornog protivnika.

Ministar je ove mere predstavio u Parlamentu uz niz drugih planova za uštede, koji uključuju penzionisanje brodova Kraljevske mornarice, poput HMS Albion i HMS Bulwark, kao i nekih helikoptera i dronova. Britanija prolazi kroz neki oblik “stezanja kaiša”, dok se sredstva nemilice troše na savremene sisteme koji je daju rezultat i na ratu u Ukrajini.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *