Daily Mail у свом тексту упозорава Британију о наводним Путиновим плановима да им “искључи струју”. Острво је велики корисник туђе енергије и зависи од увоза гаса. Русија користила специјалне подморнице да изазове енергетски колапс на острву.
Вероватно поучени искуством Северног тока и парадоксом да (још увек) нико није одговарао за те економске саботаже, Британци пишу да би Руси сада могли да се реванширају њиховој енергетској инфраструктури. Русија би уништила ове капацитете користећи за нападе специјалне подморнице. Британија је велики корисник увозних енергената, а и њена енергетска инфраструктура и налазишта су изложена.
Русија би по том сценарију могла да уништи гасоводе који воде у Британију, као и њене платформе. Ту су подводни каблови за енергију, као и ветролелектране у Северном мору. Британија увози око 2/3 укупних потреба за гас. Велики је увозник струје, највише из Француске. Британци чак и описују средства којима би Русија могла да изврши напад. Стил неодољиво подсећа на највероватнији сценарио из инцидента на Северном току.
Британија зависи од огромне мреже гасовода, електричних каблова и енергетских чворишта, али многи од ових кључних артерија остају слабо заштићени у морима где активно делују руске подморнице и извиђачки бродови. MailOnline је објавио мапу најважнијих делова овог система, укључујући гасовод Langeled из Норвешке дуг 1100 километара, који обезбеђује петину британског гаса.
Viking Link је најдужи подводни и копнени електро-кабл на свету (760 километара, снага 1,4 GW), али и он би могао бити лака мета за руску војску.
Сумње о плановима саботаже појачале су се након што је руски извиђачки брод “Јантар” примећен како мапира британску подводну инфраструктуру у Северном мору.
Бивши министар одбране Тобијас Елвуд упозорио је да Британија “заостаје” у праћењу руских операција у дубоким водама.
Да, заштита критичне инфраструктуре је битна за сваку земљу, али овакве публикације служе више политичким циљевима. Служе оправдању повећања војног буџета, одржању антируске реторике и скретању пажње са домаћих проблема. Највероватније, ради се још једној причи у стилу хладног рата, која има за циљ да држи јавност у стању напетости.