Bayraktar TB3 први пут полетео са турског носача БПЛ Anadolu на вежбу гађања!

Турска успешно тестирала ударни дрон „Бајрактар TB3“ са палубе носача „Anadolu“. Први пут дрон успешно извршио гађање после полетања са носача беспилотних летелица.

Турска је 13. маја 2025. успешно извела прве пробне борбене летове ударне беспилотне летелице Bayraktar TB3 са палубе свог универзалног десантног брода TCG „Anadolu“. Прототипи са ознакама №03 и №04 успешно су лансирали високопрецизне пројектиле MAM-L, што представља прва тестирања БЛА са брода ове класе у турској историји.

Према саопштењу компаније Baykar, две ударне беспилотне летелице Bayraktar TB3, успешно настављају припремне летове у оквиру предстојеће вежбе. Дронови су полетели са аеродрома у Кешану 9. маја и потом распоређени на палубу универзалног десантног брода Anadolu. Након распоређивања, на броду су изведени тестови наоружавања, а затим су обе летелице извеле узастопна полетања и слетања, док су контролне операције истовремено спровођене преко Земљске контролне станице смештене на самом броду.

Кључне карактеристике дрона Bayraktar TB3 укључују склопива крила која омогућавају компактно складиштење на палуби брода, турбодизел мотор TEI-PD170 и оптоелектронски систем CATS домаће производње, који омогућава прецизно навођење чак и у условима електронског ометања GPS сигнала. Дрон може понети до 280 килограма борбеног терета, укључујући високо-прецизне ракете MAM-L и MAM-C. Има аутономију лета од преко 24 часа и максималну оперативну висину од око 9.000 метара, што га чини изузетно способним за дуготрајне мисије над морем и копном.
TCG „Anadolu“ је био да са њега полећу F-35 у верзији са вертикалним полетањем. Ипак, због свих политички проблема везаних за турску одлуку о набавци руских система, са њега сада полећу само БПЛ.

Један коментар на “Bayraktar TB3 први пут полетео са турског носача БПЛ Anadolu на вежбу гађања!

  1. Priča sa turskim Bajraktarom polako dolazi tamo gde joj je mesto. Početni uspeh koji se desio tokom rata u Nagorno-Karabahu gde nesrećni Jermeni nisu pratili šta se dešava i koje su inovacije na vojnotehničkom planu u toku pa su stvarno doživeli velike gubitke. Azerbejdžan je uz pomoć Turske, Izraela i prećutno žmurenje Rusije uspeo da nanese Jermenima ozbiljne gubitke, i to naročito korišćenjem bespilotnih letelica. Jermeni oslonjeni na zastareli način ratovanja su na terenima koji nisu pošumljeni ukopali svoje oklopne jedinice koje su bile lak plen za bespilotne letelice.
    E početkom rata u Ukraini zapad, Turci i Ukrainci su mislili da će ponoviti uspeh iz Nagorno-Karabaha ali ih je Ruska PVO posatirala. Ruski sistemi PVO, Pancir, Tor ne računajući Buk, S-300, S-400 su poskidali Barjaktare tako da ih više nema na bojištu.
    Toliko o Barjaktarima

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *