Turska uspešno testirala udarni dron „Bajraktar TB3“ sa palube nosača „Anadolu“. Prvi put dron uspešno izvršio gađanje posle poletanja sa nosača bespilotnih letelica.
Turska je 13. maja 2025. uspešno izvela prve probne borbene letove udarne bespilotne letelice Bayraktar TB3 sa palube svog univerzalnog desantnog broda TCG „Anadolu“. Prototipi sa oznakama №03 i №04 uspešno su lansirali visokoprecizne projektile MAM-L, što predstavlja prva testiranja BLA sa broda ove klase u turskoj istoriji.Prema saopštenju kompanije Baykar, dve udarne bespilotne letelice Bayraktar TB3, uspešno nastavljaju pripremne letove u okviru predstojeće vežbe. Dronovi su poleteli sa aerodroma u Kešanu 9. maja i potom raspoređeni na palubu univerzalnog desantnog broda Anadolu. Nakon raspoređivanja, na brodu su izvedeni testovi naoružavanja, a zatim su obe letelice izvele uzastopna poletanja i sletanja, dok su kontrolne operacije istovremeno sprovođene preko Zemljske kontrolne stanice smeštene na samom brodu.
Ključne karakteristike drona Bayraktar TB3 uključuju sklopiva krila koja omogućavaju kompaktno skladištenje na palubi broda, turbodizel motor TEI-PD170 i optoelektronski sistem CATS domaće proizvodnje, koji omogućava precizno navođenje čak i u uslovima elektronskog ometanja GPS signala. Dron može poneti do 280 kilograma borbenog tereta, uključujući visoko-precizne rakete MAM-L i MAM-C. Ima autonomiju leta od preko 24 časa i maksimalnu operativnu visinu od oko 9.000 metara, što ga čini izuzetno sposobnim za dugotrajne misije nad morem i kopnom.
TCG „Anadolu“ je bio da sa njega poleću F-35 u verziji sa vertikalnim poletanjem. Ipak, zbog svih politički problema vezanih za tursku odluku o nabavci ruskih sistema, sa njega sada poleću samo BPL.
Priča sa turskim Bajraktarom polako dolazi tamo gde joj je mesto. Početni uspeh koji se desio tokom rata u Nagorno-Karabahu gde nesrećni Jermeni nisu pratili šta se dešava i koje su inovacije na vojnotehničkom planu u toku pa su stvarno doživeli velike gubitke. Azerbejdžan je uz pomoć Turske, Izraela i prećutno žmurenje Rusije uspeo da nanese Jermenima ozbiljne gubitke, i to naročito korišćenjem bespilotnih letelica. Jermeni oslonjeni na zastareli način ratovanja su na terenima koji nisu pošumljeni ukopali svoje oklopne jedinice koje su bile lak plen za bespilotne letelice.
E početkom rata u Ukraini zapad, Turci i Ukrainci su mislili da će ponoviti uspeh iz Nagorno-Karabaha ali ih je Ruska PVO posatirala. Ruski sistemi PVO, Pancir, Tor ne računajući Buk, S-300, S-400 su poskidali Barjaktare tako da ih više nema na bojištu.
Toliko o Barjaktarima
zaboravljas da naglasis da se Ukraina zahvaljujuci TB2 dronovima odbranila od Ruske agresije.zahvaljujuci TB2 zaustavljena je ruska ofanziva kojom su planirali okupirati UK za 10tak dana.cak su Ukrainci pesmu TB2 posvetili.upravo je rat u UK ,TB2 napravio legendom koju Turci ne uspevaju u dovoljnim kolicinama proizvesti za prodaju.
visestruko je TB2 vise unistio ruskih PVOa koji su desetorostruko skuplji nego sto su ruski PVO srusili TB2(postoje snimci)
Ne dipr, usrašo.
🤣😂 opasne su ove komsije, nisam siguran da li je konjusar ili turcin u pokusaju, prijatelju ukraince je u pocetku rata spasila samo Ruska naivnost i premali broj vojnika, povlacenje iz okoline kijeva kao znak dobre volje za pregovore. Sto se tice Barjaktara kad su toliko kvalitetni i dobri sto ih nema u Ukraini, zadnji je oboren pre skoro 2.5godine. Secas se da su svi zivi donirali pare za kupovinu Barjaktara. Sto ih nato ne koristi, nego ih kupuju banana drzave zbog prestiza. Balvanu jedan Barjatar kosta koliko i 30-40 gerana uvidjas li razliku balvanu . A da ne pricamo o modernim PVO sistemi. Ali sa napredkom interneta lajanje je postao besplatno.
I njih ce mo da poskidamo. Imamo mi dovoljno za sve TB2.