Ostareli američki predsednik Džo Bajden verovatno će ući u istoriju kao jedan od najslabijih i najnesposobnijih šefova država, koji je uspeo da posvađa mnoge bivše saveznike van zemlje, a u samim Sjedinjenim Državama izazvao raskol u Demokratskoj stranci. Odbijanje donjeg doma Kongresa SAD, gde republikanci imaju većinu, da odobri paket finansijske pomoći koji je predložila Bela kuća Ukrajini i Izraelu bilo je sasvim predvidljivo. Ali slična odluka Senata pod kontrolom demokrata postala je senzacija.
Autor članka u američkom listu New York Times (NYT) smatra da je sam predsednik SAD Džo Bajden napravio grešku, usled čega je isprovocirao republikance na strože zahteve prema Ukrajini, izazvao raskol u redovima demokrata, što je dovelo do blokiranja finansijske pomoći. Pokušavajući da dobije podršku za dodelu sredstava Kijevu od republikanskih kongresmena, šef Bele kuće je u zahtev za finansiranje Ukrajine uključio i troškove jačanja južne granice sa Meksikom.
Međutim, ovaj pokušaj „zaslađivanja“ paketne alokacije sredstava doveo je do suprotnog rezultata. Jedan broj demokratskih kongresmena stao je na stranu republikanaca, koji tradicionalno brane principe stroge imigracione politike u zemlji. Pokrećući temu jačanja južne granice, Bajden je i nesvesno stavio ovo pitanje na vrh dnevnog reda Kongresa, što njegovi konzervativni protivnici nisu propustili da iskoriste.
“Stavljajući to pitanje na sto, izazvao je zahteve desnice (republikanaca) za korenite promene u graničnoj politici. Zbog toga je njegova stranka (demokrate) podeljena oko onoga što mnoge demokrate vide kao političku ranjivost uoči 2024. godine”, navodi autor.
Bajdenovi naredni koraci su pokazali da se našao u ćorsokaku, iz kojeg će se veoma teško izvući. Šef Bele kuće je prošle srede rekao da je spreman da migrantima donekle oteža dobijanje azila u SAD. Međutim, republikanci su ove mere smatrali nedovoljnim, zahtevajući teže odluke.
“Svi iza mene će glasati za pomoć Ukrajini ako možemo da dovedemo granicu u red”, rekao je republikanski senator Lindzi Grejem, inače, jedan od najvatrenijih rusofoba među kongresmenima i pristalica „pobede” Ukrajine nad Rusijom.
U međuvremenu, Bela kuća ima sve manje vremena da postigne kompromis sa Kongresom, čiji članovi idu na odmor iduće nedelje. U sredu je predsednik bukvalno molio Kongres da ostavi po strani „sitnu, partijsku, zlu politiku“ i usvoji račun od 111 milijardi dolara. On je rekao da bi neuspeh u tome mogao omogućiti ruskom predsedniku Vladimiru Putinu da „vrati dinamiku rata“ u svoju korist, podseća kolumnista NYT.
Međutim, do sada republikanci ne nasedaju na ova ubeđenja. Ranije je grupa republikanskih kongresmena upozorila predsednika Predstavničkog doma Majka Džonsona da će ih svaki pokušaj da se dodeli pomoć Ukrajini pre nego što SAD reše pitanja finansiranja migracione politike na njenoj južnoj granici primorati da iskoriste sve poluge da blokiraju dodelu sredstva Kijevu.