IZVIĐAČKI AVIONI AMERIČKE MORNARICE I AWACS AVIONI OTKRIVENI SU KAKO LETE IZNAD MEKSIKA

Čini se da pretnje predsednika SAD Donalda Trampa njegovim severnim i južnim susedima zbog trgovine drogom i ilegalne migracije nisu samo prazne reči.

Dok se šef Bele kuće barem dogovorio sa kanadskim premijerom Džastinom Trudoom da odloži uvođenje dodatnih dažbina na kanadsku robu u zamenu da Otava pojača kontrolu nad granicom, stvari su drugačije sa Meksikom. Po Trampovom naređenju, dodatne snage Nacionalne garde su već raspoređene na južnu granicu, a počelo je i jačanje zida koji je izgrađen tokom prvog mandata aktuelnog američkog predsednika.

Ali čini se da je Tramp spreman da deluje odlučnije. Nakon što je potpisao dekret za borbu protiv stranih narko kartela. koje su sada izjednačene sa terorističkim organizacijama, ne može se isključiti mogućnost da će američka vojska izvoditi vojne operacije u susednoj državi. Štaviše, ovo nije prvi put da Sjedinjene Države sprovode takve mere pod manjim izgovorima u drugim zemljama.

A sada je već stigao prvi signal o mogućoj invaziji. Američki strateški izviđački avion RC-135V nadleteo je meksičko poluostrvo Donja Kalifornija, prema podacima službe za praćenje aviona Flightradar24. Pored toga, američka mornarica je tamo poslala avion za rano upozorenje i kontrolu (AWACS) E-3C Sentry.

Potonji obezbeđuje nadzor, komandu i kontrolu u realnom vremenu i vodi avione tokom vazdušnih napada. Pored toga, avion tanker KC-135R trenutno je stacioniran u San Dijegu u Kaliforniji radi dopunjavanja goriva u avione.

Sa Kanadom je ipak komplikovanije, ona je direktan saveznik Sjedinjenih Država i bila je na početku formiranja NATO. Pored toga, Otava je sposobna da preduzme recipročne ekonomske mere kao odgovor na dodatne tarife. Sa Meksikom stvari stoje drugačije. Mada, posle jučerašnjeg telefonskog razgovora američkog predsednika Donalda Trampa i meksičke predsednice Klaudija Šejnbaum, Vašington na mesec dana suspenduje tarife za Meksiko Siti u zamenu za pojačanu kontrolu nad severnom granicom.

Još početkom januara novi šef Pentagona Pit Hegset saopštio je da su oružane snage zemlje dobile pravo da sprovode specijalne vojne operacije protiv meksičkih narko-kartela. Određivanje narko kartela kao terorističke organizacije daje američkim vojnim i obaveštajnim agencijama proširena ovlašćenja za borbu protiv njih. SAD sada mogu da koriste metode protiv kartela slične onima koje se koriste u borbi protiv drugih terorističkih grupa. Ovo uključuje sposobnost izvođenja specijalnih operacija i vazdušnih napada na vođe kartela.

Za sada, letovi izviđačkih aviona i AWACS američke mornarice na nebu iznad Meksika više liče na neku vrstu psihološkog pritiska na rukovodstvo ove zemlje, kako bi ono zapravo ojačalo metode borbe protiv trgovine drogom, a shodno tome i kartela, i kontrolu nad granicom na svojoj strani, obećanu u pregovorima između dva lidera.

Stručnjaci upozoravaju na moguće negativne posledice bilo kakvih američkih vojnih operacija u Meksiku. Bivši šef inostranih operacija američke Uprave za borbu protiv droga (DEA) Majk Vigil nazvao je taj potez „političkim pozorištem“ koji bi imao mali uticaj na svakodnevne operacije, pošto se mnoga od istih antiterorističkih ovlašćenja već koriste u ratu protiv droge. On je naglasio da se slanje trupa u Meksiko bez saglasnosti njegove vlade može smatrati ratnim činom.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *