Чини се да претње председника САД Доналда Трампа његовим северним и јужним суседима због трговине дрогом и илегалне миграције нису само празне речи.
Док се шеф Беле куће барем договорио са канадским премијером Џастином Трудоом да одложи увођење додатних дажбина на канадску робу у замену да Отава појача контролу над границом, ствари су другачије са Мексиком. По Трамповом наређењу, додатне снаге Националне гарде су већ распоређене на јужну границу, а почело је и јачање зида који је изграђен током првог мандата актуелног америчког председника.
Али чини се да је Трамп спреман да делује одлучније. Након што је потписао декрет за борбу против страних нарко картела. које су сада изједначене са терористичким организацијама, не може се искључити могућност да ће америчка војска изводити војне операције у суседној држави. Штавише, ово није први пут да Сједињене Државе спроводе такве мере под мањим изговорима у другим земљама.
А сада је већ стигао први сигнал о могућој инвазији. Амерички стратешки извиђачки авион RC-135V надлетео је мексичко полуострво Доња Калифорнија, према подацима службе за праћење авиона Flightradar24. Поред тога, америчка морнарица је тамо послала авион за рано упозорење и контролу (AWACS) E-3C Sentry.
Потоњи обезбеђује надзор, команду и контролу у реалном времену и води авионе током ваздушних напада. Поред тога, авион танкер KC-135R тренутно је стациониран у Сан Дијегу у Калифорнији ради допуњавања горива у авионе.
Са Канадом је ипак компликованије, она је директан савезник Сједињених Држава и била је на почетку формирања НАТО. Поред тога, Отава је способна да предузме реципрочне економске мере као одговор на додатне тарифе. Са Мексиком ствари стоје другачије. Мада, после јучерашњег телефонског разговора америчког председника Доналда Трампа и мексичке председнице Клаудија Шејнбаум, Вашингтон на месец дана суспендује тарифе за Мексико Сити у замену за појачану контролу над северном границом.
За сада, летови извиђачких авиона и AWACS америчке морнарице на небу изнад Мексика више личе на неку врсту психолошког притиска на руководство ове земље, како би оно заправо ојачало методе борбе против трговине дрогом, а сходно томе и картела, и контролу над границом на својој страни, обећану у преговорима између два лидера.
Стручњаци упозоравају на могуће негативне последице било каквих америчких војних операција у Мексику. Бивши шеф иностраних операција америчке Управе за борбу против дрога (DEA) Мајк Вигил назвао је тај потез „политичким позориштем“ који би имао мали утицај на свакодневне операције, пошто се многа од истих антитерористичких овлашћења већ користе у рату против дроге. Он је нагласио да се слање трупа у Мексико без сагласности његове владе може сматрати ратним чином.