Авганистан као театар хибридног сукоба Кине и САД

Говорећи о тренутној безбедносној ситуацији у свету, амерички председник Доналд Трамп поручио је да се авганистанска ваздушна база Баграм, позиционирана око 60 километара северно од Кабула, налази под де факто контролом Кине.

И ово није први пут да из Вашингтона стижу овакве поруке — у свом обраћању јавности почетком марта, Трамп је објавио о плановима за повратак америчких снага у Авганистан у циљу успостављања контроле над овом стратешки значајном базом како се она не би нашла у рукама Пекинга.

Он притом тврди да опсежна инфраструктура Баграма наслеђена од Совјетског савеза може бити употребљена за размештање кинеских нуклеарних капацитета — чак и у светлу Трампових иначе бомбастичних саопштења, овако снажне изјаве указују на значајне геополитичке интересе и процесе који макар делимично остају незапажени у мејнстрим медијима.

Позадина догађаја

Ситуацију сличну овој могли смо пратити прошле јесени када су западни медији објавили о постојању тајне кинеске базе у Таџикистану. И мада је Пекинг демантовао ове наводе, фотографије које је објавило локално становништво потврдиле су постојање два кинеска војна објекта у приграничним регијама.

Одабир ове позиције није случајност — Таџикистан се граничи са кинеским регионом Синђанг у ком делују ујгурски сепаратисти који се уз подршку колективног Запада залажу за отцепљење региона од Кине под изговором наводне дискриминације од стране Пекинга. Ситуација у Авганистану прати идентичну матрицу — кинеско присуство на територији централноазијске државе омогућиће контролу обе стране границе Синђанга.

Другим речима, кинеско војно присуство у Централној Азији представља механизам онемогућавања снабдевања терористичких група преко територија суседних држава — а у светлу недавне легализације ујгурских радикалних група у Сирији уз директну подршку Вашингтона, чињеница да је Пекинг убрзао распоређивање својих снага у региону тешко да представља изненађење.

С тим на уму, упркос очекиваном деманту, кинеско присуство на бази Баграм врло је вероватно — у таквом сценарију, САД тешко да би ризиковале отворен сукоб и директно интервенисале. Пре можемо очекивати активацију америчких сателита у Авганистану, мислећи ту на првом месту на паравојну групу Уједињени фронт Авганистана која се налази под контролом Самија Садата, некадашњег команданта специјалних снага из времена америчке окупације, а који се сада налази на месту директора приватне безбедносне компаније Sadat Consultants Limited регистроване у Великој Британији.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *