Australijski ministar odbrane u četvrtak 13. jula, doveo je u sumnju predlog da se ukrajinska vojska pojača “povučenim” borbenim avionima, rekavši da zahtev Kijeva za dodatnim vazdušnim snagama predstavlja „komplikovano pitanje“.
Australija je iznenada, pojačala podršku Ukrajini na marginama samita NATO u Litvaniji, obećavši da će poslati dodatnih 30 oklopnih vozila Bušmaster po ceni od 67 miliona dolara.
Ali Kijev je takođe pitao Australiju, o stanju desetina povučenih borbenih aviona F-18, koji bi mogli da pruže veliki podsticaj protiv moćnog ruskog vazduhoplovstva.
Ministar odbrane Ričard Marles (Richard Marles) rekao je da su razgovori o obezbeđivanju aviona „u toku“, ali su bili mnogo teži od drugih oblika vojne podrške.
„Avioni postaju mnogo komplikovanije pitanje“, rekao je on u nacionalnoj televiziji EJ-BI-SI (ABC).
„Situacija oko aviona je prilično komplikovana, ali o tome ćemo nastaviti da razgovaramo sa Ukrajinom”.
„Ono što dajemo i ono što radimo, mora biti praktično i treba da napravi razliku.
Ambasador Ukrajine u Australiji Vasil Mirošničenko rekao je u junu da je Kijev zainteresovan za letelice.
„Postojao je zahtev za informacijama“, rekao je Mirošničenko. „Ukrajina razmatra mogućnosti borbenih aviona, uključujući i ovaj.
Kraljevsko australijsko vazduhoplovstvo povuklo je flotu od 71 aviona F-18A/B Hornet iz naoružanja, između 2019. i 2021. godine, čime je napravljeno mesto za najsavremenije F-35.
Vojni analitičari procenjuju da je oko 40 aviona trenutno u skladištu, iako nije jasno koliko je od njih spremno za letenje.
Ukrajina trenutno ima oko 82 borbena i jurišna aviona, prema publikaciji Međunarodnog instituta za strateške studije o vojnoj ravnoteži.
Svaki dogovor o slanju aviona u Ukrajinu, zahtevaće značajnu količinu diplomatskih i logističkih rasprava i malo je verovatno da će biti brzo postignut.
Ranije ove nedelje, Australija je najavila da će privremeno rasporediti osmatrački avion E-7A Vedžteil u Nemačku na šest meseci, koji će nadgledati linije snabdevanja koje idu u Ukrajinu.