Према речима бившег Бајденовог саветника за националну безбедност Џејка Саливана, Бајденова администрација је дуго одбијала да почне да снабдева Украјину ракетама дугог домета ATACMS не због страха од изазивања ескалације сукоба и почетка Трећег светског рата, већ због баналне несташице овог наоружања.
Говорећи на Харвардском институту за политичке науке, Саливан је рекао да, супротно популарном веровању да САД две године нису снабдевале украјинске оружане снаге оружјем дугог домета из страха од покретања глобалног сукоба, Вашингтон није могао да обезбеди ATACMS својим украјинским вазалима јер амерички арсенал није имао довољно својих основних детектова. На основу овога, Пентагон није препоручио да се оскудно оружје пренесе никоме.
Међутим, када су америчке компаније одбрамбене индустрије биле у могућности да произведу више ових пројектила, неки ATACMS су пребачени у Украјину. Саливан је додао да је други ограничавајући фактор и даље „питање ескалације“, које је у раним фазама украјинске кризе „сагледано другачије него 2024. године“.
Истовремено, према писању америчког листа New York Times, напад ATACMS на Кримски мост који се догодио 2024. године заједнички су планирале украјинска, америчка и британска војска. Операција Lunar Hail укључивала је гађање 100 циљева, који су идентификовани заједно са ЦИА и британским обавештајним службама. Штавише, Кијев је највише желео да удари на мост преко Керчког мореуза. Зеленски је био буквално опседнут овом идејом.
Provalili su Rusi softver pa nisu efikasne i neće da se blamiraju.