Администрација америчког председника Џоа Бајдена послала је два обавештења Конгресу Сједињених Држава о два предлога за трансфер одбрамбене опреме у Аргентину, односно операција продаје до 38 борбених авиона Ф-16 у власништву Данске и још четири норвешка морнаричка патрола П-3 Орион авиона, од којих је један способан за борбу против подморница, пише аргентински медији LA NACION.
Према писању тог листа Стејт Департмент се сложио са две операције продјае оружја Аргентини. Једна је продаја борбених авиоја Ф-16 из Данских вишкова, вредност посла оцењена је на скоро 339 милиона евра. Реч је о најстаријим летелицама у верзији блок 10 и блок 15 укупно 32 летелице, док други посао је пребацивање норвешких морнаричких патролних авиона ПЦ-3 Орион и то три у верзији П-3Ц у верзији морнаричког патролног авиона и једног у верзији за противподморничку борбу укупне вредности више од 108 милиона америчких долара.
Ове информације како пише овај аргентински лист указаују да је трансфер америчке технологије у складу са циљевима безбедносне помоћи САД.
Одобрење оба конгресна дома је прелиминарни корак за коначно одобрење продаје. Када трансфер буде одобрен, Аргентина би могла да набави авионе.
Операције су, како се наводи у документима, део текућих планова за набавку аргентинских ваздухопловних снага и морнарице за замену флоте патролних авиона Мираж 3 и В, А-4 и П3-Б.
Обавештење је Стејт департмент послао одборима Сената и Представничког дома за спољне послове, као и председнику Представничког дома Кевину Макартију. Оба обавештења носе потпис Наза Дуракоглуа, помоћника секретара Канцеларије за законодавна питања, и послата су у размаку од једва недељу дана, 7. јула, у случају операције са Данском, и 13. јула, у случају трансакције са Норвешка.
Обавештења Стејт департмента Конгресу дају најјаснији знак заинтересованости Беле куће за трансфер оружја у Аргентину , а истовремено дају до сада непознате детаље о опцијама које национална влада разматра да обнови флоту борбених авиона
Куповина авиона за модернизацију флоте Ваздухопловства и Ратне морнарице постала је предмет огромног геополитичког интересовања Сједињених Држава.Поред ових операција са Данском и Норвешком – у које изгледа да су укључене Сједињене Државе Аргентина процењује понуде из Индије, Кине и Пакистана. У Вашингтону се напредовање Кине у Латинској Америци прати са великом забринутошћу, а куповина авиона и наоружања уопште има дубоке последице по билатералне односе земаља јер подразумева искорак у војној и технолошкој сарадњи, а самим тим и много шире и ближе везе. Обавештења која је послао Стејт департмент јасно показују да „трајни трансфер“ авиона укључује и опрему за подршку, као и техничку сарадњу и сарадњу у одржавању.
А прихватањем једне понуде на рачун других, трансфери војне опреме такође имају тенденцију да оставе дубоке трагове у глобалним везама.Почетком маја, северноамерички амбасадор у Буенос Ајресу, Марк Стенли , оставио је неколико упозорења о напредовању Кине. Стенли је рекао да Кина „жели да има више војног присуства“ у Латинској Америци. Такође је рекао да су забринути због тендера за 5Г мрежу, која би могла да буде остављена у рукама гиганта Хуавеја.
„Западна хемисфера је демилитаризована хемисфера. Кина би желела да то промени и да има више војног присуства и контроле тамо. А ако тамо ставе кинеске авионе, и друге земље, западне земље морају да постану дефанзивније. Ми стварамо проблем који сада не постоји“, рекао је Стенли.
Поред понуде авиона Ф-16 из Данске, влада Алберта Фернандеза дуго је имала у плану и могућност куповине авиона ЈФ-17 производње Кине и Пакистана. Предлог ЈФ-17, који би имао боље финансијске услове, састоји се од 15 јединица, са могућношћу преговарања о другој серији и, евентуално, о трећој. „То су нови авиони и Кина нуди веома комплетан пакет наоружања и сензора са неколико ограничења. Услови би били, пре, политички због заокрета који би подразумевала операција са Кином“. Кинеско-пакистанска летелица би била опремљена кинеским моторима, за разлику од верзија које користе Мјанмар и Нигерија са руским моторима.
Оружане снаге Аргентине су историјски биле усклађене са Сједињеним Државама и њиховим европским савезницима у прошлом веку, које су такође дале снажну подршку Аргентини да покрене вишеструке преговоре које је земља водила у Међународном монетарном фонду (ММФ) .Кина је, истовремено, почела да игра много активнију улогу у развоју инфраструктуре и један је од највећих трговинских партнера Кине и постаје један од њених главних кредитора у земљама у развоју и свету у развоју.
Још једно геополитичко разматрање је такозвани британски вето. После Фокландског рата, влада Уједињеног Краљевства врши притисак на војну индустрију да спречи да се одобри продаја војног материјала Аргентини, што успорава набавку материјала са британским компонентама или онима савезника лондонских савезника. Али посматрачи сугеришу да је вето препрека која се може превазићи.