АМЕРИКАНЦИ УСПЕШНО ОДБИЛИ НАПАД НА ГУАМ БАЛИСТИЧКИМ РАКЕТАМА СРЕДЊЕГ ДОМЕТА: ПРВИ ПУТ ТЕСТ УСПЕШНО ИЗВЕДЕН, ВЕЖБА СЕ ЗА ДОНГФЕНГ

Агенција за ракетну одбрану (MDA) успешно је пресрела претњу балистичке ракете у првом оваквом тесту који је изведен на Гуаму. Реч је о историјском догађају балистичке одбране реализован са острва. Пентагона тежи да изгради свеобухватан систем противваздушне и противракетне одбране за Гуам. Острво је једно од најистуренијих тачака под америчком јурисдикцијом у Пацифику, којем прете савремени системи из Кине.

У тесту је коришћен систем Aegis Гуам, опремљен AN/TPY-6 радаром и системом вертикалног лансирања. Ракета-пресретач Standard Missile-3 Block IIA (SM-3) успешно је уништила мету условне балистичке ракете средњег домета (MRBM) близу обале. Lockheed Martin се похвалио да је задатак успешно извршен. Подаци из теста помоћи ће у унапређењу одбрамбеног система Гуама (GDS), који интегрише низ система различитих војних огранака, укључујући систем интегрисане борбене команде Армије (IBCS) и систем Aegis морнарице. Америчка војска планира почетак радова на GDS за крај 2025. године.

GDS има за циљ одбрану од различитих претњи из ваздуха и балистичких ракета кроз беспрекорну интеграцију система Армије, Морнарице, Ваздухопловства и MDA. Односно, сви системи би били у интегрисани, заједно ангажовани у одбрани. Американци су свесни моћи кинеских балистичких ракета, које се производе и развијају великом брзином. Кључне компоненте укључују систем Patriot, лансере за индиректну заштиту од ватре и друге напредне технологије. Кинески системи као што су Донгфенг-21 и Донгфенг-17 могу са копна да погоде Гуам. Гуам је удаљен око 3.000 километара од источне обале Кине. Тачна раздаљина зависи од полазне тачке у Кини (на пример, од Шангаја или Хаинана), али генерално се ради о приближно 3.000–3.200 км ваздушном линијом.

3 коментара на “АМЕРИКАНЦИ УСПЕШНО ОДБИЛИ НАПАД НА ГУАМ БАЛИСТИЧКИМ РАКЕТАМА СРЕДЊЕГ ДОМЕТА: ПРВИ ПУТ ТЕСТ УСПЕШНО ИЗВЕДЕН, ВЕЖБА СЕ ЗА ДОНГФЕНГ

    1. Pre ili posle uništenja? Pa ” patriot” svojevremeno nije bio ni izbliza efikasan onoliko koliko su se njime hvalili. I to protiv zastarelih iračkih raketa. Kako bi bilo sa savremenim hipersoničnim-mogu samo da zamislim…

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *