Specijalizovana jedinica za elektronsko ratovanje američkog vazduhoplovstva unapredila je borbene avione F-16 koje su Danska i Holandija isporučile Ukrajini, čime je poboljšala preživljavanje aviona u odnosu na evolutivno rusko elektronsko ratovanje.
Američki 68. skvadron za elektronsko ratovanje (68th Electronic Warfare Squadron) zakoračio je na neistraženu teritoriju pošto je prihvatio zahtev za nadogradnju koji uključuje nepoznate sisteme elektronskog ratovanja.
„Većina iz centara za reprogramiranje bi rekla ‘nema šanse’ kada bi pristupila ovom izazovu; to je nepoznata politika“, rekao je glavni inženjer 68. skvadrona.
„Pogledali smo se i rekli: ’Ako ne mi, ko onda? Mi smo najbolji ljudi za ovo.”
Predani tim koji se sastoji od iskusnih stručnjaka i mladih inženjera pristupio je izazovu, oslanjajući se na podatke Danske i Norveške.
Usvojeni su novi pristupi i procesi za razumevanje sistema dve nedelje pre početka rada.
„Nakon što je razumeo sistem, 68. skvadron je ponovo odstupio od normalnih metoda i poslao svoje članove u inostranstvo u laboratoriju partnerske zemlje da zajedno razvijaju i testiraju sistem zajedno sa saigračima iz koalicije“, objasnilo je američko vazduhoplovstvo u saopštenju za štampu.
Elektronsko ratovanje
Elektronsko ratovanje je „sposobnost korišćenja elektromagnetnog spektra — signala kao što su radio, infracrveni ili radar — za detekciju, zaštitu i komunikaciju“, navodi Lockheed Martin.
Nasuprot tome, to se takođe odnosi na negaciju, ometanje i degradiranje sposobnosti protivnika da koristi ove signale.
Sistemi elektronskog ratovanja se oslanjaju na interne podatke kako bi otkrili, kategorizovali i odgovorili na elektronske talase.
Reprogramiranje je potrebno za ažuriranje baze podataka kako bi se odgovorilo na pretnje koje se razvijaju.
„I ukrajinska i ruska vojska se u velikoj meri oslanjaju na neometan pristup elektromagnetnom spektru da bi postigle ciljeve komandanta, a obe strane su se kontinuirano angažovale u elektronskom ratu kroz tehnike kao što su ometanje i obmanjivanje tokom celog rata kako bi se postigla superiornost u spektru“, saopštile su američke vazduhoplovne snage.
Moguće sposobnosti za vođenje elektronskog rata
Tačne mogućnosti uređaja za vođenja elektronskog ratovanja kojima su opremljeni ukrajinski avioni nisu otkriveni.
Međutim, objavljeno je da su avioni „uočeni sa podvesnici od proizvođača Terma iz Danske“, sa „ugrađenim senzorima za upozorenje o približavanju koji mogu biti opremljeni ometačima za elektronsko ratovanje, kao i dispenzerima za mamce.”
„Podvesnici su vezani za unutrašnju samozaštitu mlaznjaka kako bi pružili sinergijske efekte“, piše agencija.
Sada kada je Ukrajina uključena kao zvanična strana, posao za 68. skvadron i buduće mogućnosti reprogramiranja će se zasnivati na borbeno testiranim podacima Ukrajinaca.Ukrajina je ranije ovog meseca dobila prvu seriju lovaca F-16 iz Danske i Holandije.
Dve zemlje, pored Belgije i Norveške, obećale su Ukrajini oko 90 aviona F-16, kako bi se ojačala sposobnost protivvazdušne odbrane Kijeva.
Odavno zastareli, modifikovani lovci-krševi “F-16″(‘Leteći mrtvački sanduci’) ili ‘Mrtvački kovčezi koje lete’ – zavisi ko i kako ih ‘tepaju’) koji visoko lete, nisko padaju! Letenje na tim ‘unapređenim’ avionima je kratkotrajna dosada prekidana s’trenucima straha- nije opasno, samo padanje! Ko visoko leti – nisko spušta!
(Mr Pit & 12 ‘guslača’,V.A.Laki, Dotur Luigi(Hecim) i AI)