AMERIKA U BUDĆNOSTI MOŽE DA ODUSTANE OD ODBRANE TAJVANA. PRIČA O TSMC

Poznato je da SAD pokušavaju da privuku tajvanske stručnjake iz oblasti tehnologije poluprovodnika, posebno inženjere iz kompanije Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), kako bi smanjile zavisnost od proizvodnje na Tajvanu. Veliki broj inženjera iz TSMC-a, zajedno sa svojim porodicama, emigrirao je u SAD, gde se već u Arizoni razvija proizvodnja poluprovodnika. Američka industrija zavisi od čipova koji se proizvode na Tajvanu, pa zbog toga ima cilj da prenese proizvodnju na svoje tlo. Do tada , Sjedinjene Države su ranjive na kineske aspiracije ka ujedinjenju.

Ako Amerika uspe da stvori sopstvenu radnu snagu i proizvodnju visokotehnoloških proizvoda, Tajvan im onda neće ni trebati. Zašto da troše sredstva na zaštitu ostrva, ako sve što im treba sa ostrva donesu kući. Imaće sve neophodne instrumente, kao i kvaliifikovane stručnjake. SAD aktivno godinama radi na prebacivanju opreme za nove laboratorije u Arizoni. Više od 1000 tajvanskih inženjera i njihovih porodica preselilo se u SAD od decembra 2022. godine, kada je u Arizonu stigla prva serija opreme za proizvodnju poluprovodnika.

Tajvan ima najbolje pogone za proizvodnju poluprovodnika. Poluprovodnici su ključni za napredne vojne sisteme kao što su satelitski sistemi, radarska oprema, dronovi i navigacioni sistemi. Bez poluprovodnika, (čipova) nema visokotehnološkog rata. Najnapredniji čipovi trenutno se proizvode koristeći tehnologije od 3 nm (nanometra). Samo Tajvan i Samsung iz Južne Koreje raspolažu sa ovim tehnologijama.

Njihove fabrika za proizvodnju poluprovodnika je direktno povezana sa strateškom prednošću u vojnim operacijama. Zemlje koje dominiraju u proizvodnji mikročipova, kao što su Tajvan i Južna Koreja, imaju značajan uticaj na globalne tehnologije i industrije.

Ako SAD uspeju u nameri da podignu naraštaje stručnjaka iz ove oblasti u svojoj zemlji, onda im Tajvan više ne treba. Naravno, Tajvan će im uvek strateški trebati kao polazno mesto fizičkog obuzdavanja Narodne Replublike Kine, ali to ne znači da će Tajvan biti štićen kao što je to bio slučaj ranije. Sa druge strane, pojedine procene govore da je ovaj potez stigao sa decenijama zakašnjenja. Odnosno, NR Kina već sada ostvaruje višestruku prednost u broju stručnjaka iz ove oblasti koji se godišnje obuče.

Proizvodnja čipova je odavni stvar od strateškog značaja. Naravno, Tajvan i zbog svoje pozicije i ideologije predstavlja prirodno uporište za SAD. Tako da Ostrvo kao takvo, neće prestati da bude centralna tačka američkih interesa u dvorištu Narodne Republike Kine.

Jedan komentar na “AMERIKA U BUDĆNOSTI MOŽE DA ODUSTANE OD ODBRANE TAJVANA. PRIČA O TSMC

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *