АМЕРИКА У БУДЋНОСТИ МОЖЕ ДА ОДУСТАНЕ ОД ОДБРАНЕ ТАЈВАНА. ПРИЧА О TSMC

Познато је да САД покушавају да привуку тајванске стручњаке из области технологије полупроводника, посебно инжењере из компаније Taiwan Semiconductor Manufacturing Co. (TSMC), како би смањиле зависност од производње на Тајвану. Велики број инжењера из TSMC-а, заједно са својим породицама, емигрирао је у САД, где се већ у Аризони развија производња полупроводника. Америчка индустрија зависи од чипова који се производе на Тајвану, па због тога има циљ да пренесе производњу на своје тло. До тада , Сједињене Државе су рањиве на кинеске аспирације ка уједињењу.

Ако Америка успе да створи сопствену радну снагу и производњу високотехнолошких производа, Тајван им онда неће ни требати. Зашто да троше средства на заштиту острва, ако све што им треба са острва донесу кући. Имаће све неопходне инструменте, као и квалиификоване стручњаке. САД активно годинама ради на пребацивању опреме за нове лабораторије у Аризони. Више од 1000 тајванских инжењера и њихових породица преселило се у САД од децембра 2022. године, када је у Аризону стигла прва серија опреме за производњу полупроводника.

Тајван има најбоље погоне за производњу полупроводника. Полупроводници су кључни за напредне војне системе као што су сателитски системи, радарска опрема, дронови и навигациони системи. Без полупроводника, (чипова) нема високотехнолошког рата. Најнапреднији чипови тренутно се производе користећи технологије од 3 нм (нанометра). Само Тајван и Samsung из Јужне Кореје располажу са овим технологијама.

Њихове фабрика за производњу полупроводника је директно повезана са стратешком предношћу у војним операцијама. Земље које доминирају у производњи микрочипова, као што су Тајван и Јужна Кореја, имају значајан утицај на глобалне технологије и индустрије.

Ако САД успеју у намери да подигну нараштаје стручњака из ове области у својој земљи, онда им Тајван више не треба. Наравно, Тајван ће им увек стратешки требати као полазно место физичког обуздавања Народне Реплублике Кине, али то не значи да ће Тајван бити штићен као што је то био случај раније. Са друге стране, поједине процене говоре да је овај потез стигао са деценијама закашњења. Односно, НР Кина већ сада остварује вишеструку предност у броју стручњака из ове области који се годишње обуче.

Производња чипова је одавни ствар од стратешког значаја. Наравно, Тајван и због своје позиције и идеологије представља природно упориште за САД. Тако да Острво као такво, неће престати да буде централна тачка америчких интереса у дворишту Народне Републике Кине.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *