AMERIKA KAPARISALA FIDŽI ZA 5 MILIONA DOLARA. JOŠ JEDNA BAZA USRED PACIFIKA

Krajem prošlog meseca, američki sekretar odbrane Lojd Ostin posetio je Fidži. U kontekstu rastuće napetosti sa Kinom, Sjedinjene Američke Države bi na Fidži mogle postaviti vojne kapacitete i sisteme koji bi služili za jačanje američke prisutnosti. i odvraćanje kineskog uticaja u Indo-Pacifičkom regionu. Evo šta bi moglo biti deo tog pristupa:

Poseta Fidžiju 22. novembra donela je pozitivne rezultate. Sjedinjene Države i Fidži dogovorili su pokretanje pregovora o Sporazumu o statusu snaga (Status of Forces Agreement) i zaključili Sporazum o nabavci i međusobnim uslugama (Acquisition and Cross-Servicing Agreement). Amerika želi ovim sporazumom da poboljša logističku koordinaciju u Pacifiku. SAD su obećale 4,9 miliona dolara pomoći za vojnu modernizaciju Fidžija.

Geostrateški, Fidži je daleko “iza” Guama, na nekih 4000 kilometara od njega. Može da posluži kao luka za američku flotu. Značajno je da se nalazi gotovo podjednako daleko od Jugoistočne Azije, Australije i Novog Zelanda.

Sporazum o statusu snaga “proširiće bilateralnu vojnu saradnju” između SAD i Fidžija. Ili u prevodu – omogućava američkom osoblju da deluje na ostrvu.

Jačanje saradnje sa Fidžijem predstavlja značajan korak, jer je to jedna od tri pacifičke ostrvske zemlje sa stalnom vojskom (druge dve su Papua Nova Gvineja i Tonga). Sve ovo jako podseća na uvod u Drugi svetski rat. Sada je u ulozi negativca Kina.

Napredni radari i sistemi za nadzor mogli bi biti instalirani kako bi pratili kineske aktivnosti u regionu. Ovo bi uključivalo sisteme za praćenje pomorskog i vazdušnog saobraćaja. Fidži bi mogao postati logistička baza za američke snage, omogućavajući snabdevanje, održavanje i rotaciju trupa i opreme u regionu. Naročito u kontekstu blizine Australije i Novog Zelanda.

Fidži bi mogao biti domaćin američkim ratnim brodovima i podmornicama. Ovo bi uključivalo mogućnost da pristaništa na Fidžiju služe kao baze za patrole i operacije u Južnom Pacifiku. Mogao bi da bude i baza za obuku američkih i regionalnih vojnih snaga kako bi se poboljšalo sadjestvo i odgovor na kineske aktivnosti. Takođe, na ostrvu bi mogla da bude izvršena integracija izviđačkih i borbenih bespilotnih letelica.

Fidži je udaljeniji od Kine, u odnosu na Guam (preko 2 puta, oko 8000 kilometara). Ima daleko veću površinu u odnosu na Guam, sa dva velika ostrva i 300 manjih.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *