АМЕРИКА БИ ДА САДА ДА ДОЗВОЛИ КУПОВИНУ F-35 ТУРСКОЈ, ЈЕР СУ ВИДЕЛЕ ДА СУ ТУРЦИ НАПРАВИЛИ СВОЈ АВИОН 5. ГЕНЕРАЦИЈЕ KAAN

Турски министар одбране Јашар Гулер изјавио је да је став САД према продаји борбених авиона F-35 Турској ревидиран. Наиме, након што су Американци приметили напредак Анкаре у развоју домаћег борбеног авиона КААН, изненада су променили став. У обраћању Парламенту, Гулер је нагласио да САД сада изражавају спремност да испоруче F-35, али није дошло до конкретног напретка. Турска инсистира на враћању свог удела у производњи и наставља захтев за добијање ових авиона, пише Анадолу.

Турска ради на модернизацији својих ваздушних снага, лаких борбених авиона HURJET и KAAN. Гулер је најавио уплату од 1,4 милијарде долара за набавку 40 авиона F-16 Блок 70 Viper и модернизацију 79 постојећих F-16 авиона у домаћим погонима Турске аеро индустрије.

Што се тиче борбених авиона “Еурофајтер Тајфун”, Гулер је истакао да је Немачка дала неопходне дозволе и да се преговори настављају.

KAAN је домаћи борбени авион пете генерације који развија Турска. Он је део пројекта за јачање својих ваздушних снага и независности у одбрамбеној индустрији. Овај пројекат је раније био познат као TAI TF-X (Turkish Fighter Experimental) и представља део амбициозног плана Турске. KAAN је добио име по традиционалном турском термину за “владара” или “великог краља”. Први прототип је представљен 2023. године, а тестирања су у току. Очекује се да ће први авиони ући у оперативну употребу до 2028. године. Овај пројекат је значајан јер представља корак ка смањењу зависности од увозне технологије, посебно у светлу избацивања Турске из програма F-35.

Ваздушна одбрана

Гулер је потврдио да је руски систем С-400, који је Турска набавила због недостатка одговарајућих алтернативних понуда, спреман за оперативну употребу у року од 12 сати у случају “високог нивоа опасности.” Такође је најавио улазак у инвентар дугорочног ракетног система Siper 1 са дометом од 100 км, док су у изради и напредније верзије Siper система.

Према његовим речима, за свеобухватну заштиту земље потребно је више система „челичне куполе“, који су већ у производњи.

Турска тиме показује опредељеност за развој сопствених одбрамбених технологија док истовремено тежи одржавању стратешке сарадње са САД и другим партнерима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *