Амерички званичници сумњају у корисност аустралијских Абрамса за Украјину

Док се први од 49 пензионисаних аустралијских тенкова М1А1 Abrams утоварују на теретни брод ка Украјини, амерички званичници у приватним разговорима изражавају озбиљне резерве за њихову борбену употребљивости на модерном ратишту. Ова донација, иако значајна, отвара низ питања о ефикасности западних оклопних система у условима рата који све више одликује доминација дронова и електронског ратовања.

Тенкови на путу, али контроверзе остају

Аустралијска влада званично је потврдила почетак испоруке тенкова, што је Володимир Зеленски поздравио током састанка са премијером Аустралије Антонијем Албанезеом у Риму. Међутим, иза затворених врата, амерички стручњаци упозоравају на бројне проблеме.

Кључна забринутост тиче се рањивости ових тенкова на модерно ратиште. „Кров Абрамса је његова Ахилова пета у рату где доминирају јефтини FPV дронови“, истакао је анонимни званичник Пентагона. Овај модел тенка, дизајниран још у време Хладног рата, није предвиђен за суочавање са претњама одозго, што га чини посебно осетљивим у условима где Русија масовно користи дронове за антитенковску борбу.

Логистички изазови

Осим рањивости на дронове, амерички званичници истичу и проблеме са одржавањем. Мотор Абрамса троши импресивних 300 литара горива на 100 километара, што представља значајан терет за украјинску логистику, која је већ ионако напрегнута.

„Да ли Украјинцима треба још један модел тенка који захтева специјализоване делове и обуку?“ – пита се извор у Вашингтону. Ово питање посебно добија на значају с обзиром да Украјина већ користи мноштво различитих оклопних система, од совјетских Т-64 до западних Leoparda 2 и америчких Абрамса, што компликује логистику и обуку посада.

Политички контекст

Иако је администрација Доналда Трампа у почетку блокирала војну помоћ Украјини, САД су на крају одобриле трансфер. Ова одлука донета је под притиском савезника, али и због потребе да се ослободе складишног простора у Аустралији.

Осим тога, донација има и симболичку вредност, показујући да се Аустралија, иако географијски удаљена, активно ангажује у подршци Украјини. Међутим, питање је колико ће ова подршка бити ефективна на терену.

Перспективе за бојиште

Аустралијски М1А1 доносе одређене предности украјинским снагама. Његов топ од 120 мм са прецизним системом за гађање и оклоп који надмашује већину руских Т-72 чине их вредном допуном на бојишту. Украјинске посаде већ имају искуства са америчким Абрамсима, што би требало да убрза њихову интеграцију.

Међутим, недостаци су очигледни. Осим рањивости на дронове, Абрамси захтевају три пута више одржавања од совјетских Т-64 и споро се покрећу у урбаним условима. Украјински команданти признају да ће тенкове морати да опреме „кавезима“ против дронова и да их користе искључиво за пробоје, а не за фронталне окршаје.

Шта следи?

Док тенкови плове преко Индијског океана (4-6 недеља), војни аналитичари упозоравају да ће Русија вероватно појачати извиђање дроновима у потрази за овим новим метама. Потребне су хитне модификације пре распореда, а очекује се и пропагандна битка око „западних технологија“.

Украјински војници већ раде на прилагођавању тактике. „Ово није чаробно решење, али ће олакшати нападе на руске логистичке чворове“, рекао је поручник Серхиј из 47. механизоване бригаде.

Закључак

Донација аустралијских тенкова представља значајан геста солидарности, али и изазов за Украјину. Њихова ефикасност зависиће од способности украјинских снага да брзо прилагоде тактику и одрже сложене системе у функцији. У међувремену, дебата о улози тешких оклопних возила у модерном рату наставља да буде актуелна.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *