Američki zvaničnici sumnjaju u korisnost australijskih Abramsa za Ukrajinu

Dok se prvi od 49 penzionisanih australijskih tenkova M1A1 Abrams utovaruju na teretni brod ka Ukrajini, američki zvaničnici u privatnim razgovorima izražavaju ozbiljne rezerve za njihovu borbenu upotrebljivosti na modernom ratištu. Ova donacija, iako značajna, otvara niz pitanja o efikasnosti zapadnih oklopnih sistema u uslovima rata koji sve više odlikuje dominacija dronova i elektronskog ratovanja.

Tenkovi na putu, ali kontroverze ostaju

Australijska vlada zvanično je potvrdila početak isporuke tenkova, što je Volodimir Zelenski pozdravio tokom sastanka sa premijerom Australije Antonijem Albanezeom u Rimu. Međutim, iza zatvorenih vrata, američki stručnjaci upozoravaju na brojne probleme.

Ključna zabrinutost tiče se ranjivosti ovih tenkova na moderno ratište. „Krov Abramsa je njegova Ahilova peta u ratu gde dominiraju jeftini FPV dronovi“, istakao je anonimni zvaničnik Pentagona. Ovaj model tenka, dizajniran još u vreme Hladnog rata, nije predviđen za suočavanje sa pretnjama odozgo, što ga čini posebno osetljivim u uslovima gde Rusija masovno koristi dronove za antitenkovsku borbu.

Logistički izazovi

Osim ranjivosti na dronove, američki zvaničnici ističu i probleme sa održavanjem. Motor Abramsa troši impresivnih 300 litara goriva na 100 kilometara, što predstavlja značajan teret za ukrajinsku logistiku, koja je već ionako napregnuta.

„Da li Ukrajincima treba još jedan model tenka koji zahteva specijalizovane delove i obuku?“ – pita se izvor u Vašingtonu. Ovo pitanje posebno dobija na značaju s obzirom da Ukrajina već koristi mnoštvo različitih oklopnih sistema, od sovjetskih T-64 do zapadnih Leoparda 2 i američkih Abramsa, što komplikuje logistiku i obuku posada.

Politički kontekst

Iako je administracija Donalda Trampa u početku blokirala vojnu pomoć Ukrajini, SAD su na kraju odobrile transfer. Ova odluka doneta je pod pritiskom saveznika, ali i zbog potrebe da se oslobode skladišnog prostora u Australiji.

Osim toga, donacija ima i simboličku vrednost, pokazujući da se Australija, iako geografijski udaljena, aktivno angažuje u podršci Ukrajini. Međutim, pitanje je koliko će ova podrška biti efektivna na terenu.

Perspektive za bojište

Australijski M1A1 donose određene prednosti ukrajinskim snagama. Njegov top od 120 mm sa preciznim sistemom za gađanje i oklop koji nadmašuje većinu ruskih T-72 čine ih vrednom dopunom na bojištu. Ukrajinske posade već imaju iskustva sa američkim Abramsima, što bi trebalo da ubrza njihovu integraciju.

Međutim, nedostaci su očigledni. Osim ranjivosti na dronove, Abramsi zahtevaju tri puta više održavanja od sovjetskih T-64 i sporo se pokreću u urbanim uslovima. Ukrajinski komandanti priznaju da će tenkove morati da opreme „kavezima“ protiv dronova i da ih koriste isključivo za proboje, a ne za frontalne okršaje.

Šta sledi?

Dok tenkovi plove preko Indijskog okeana (4-6 nedelja), vojni analitičari upozoravaju da će Rusija verovatno pojačati izviđanje dronovima u potrazi za ovim novim metama. Potrebne su hitne modifikacije pre rasporeda, a očekuje se i propagandna bitka oko „zapadnih tehnologija“.

Ukrajinski vojnici već rade na prilagođavanju taktike. „Ovo nije čarobno rešenje, ali će olakšati napade na ruske logističke čvorove“, rekao je poručnik Serhij iz 47. mehanizovane brigade.

Zaključak

Donacija australijskih tenkova predstavlja značajan gesta solidarnosti, ali i izazov za Ukrajinu. Njihova efikasnost zavisiće od sposobnosti ukrajinskih snaga da brzo prilagode taktiku i održe složene sisteme u funkciji. U međuvremenu, debata o ulozi teških oklopnih vozila u modernom ratu nastavlja da bude aktuelna.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *