Oružane snage SAD treba da napuste svoje prisustvo u Iraku i napuste teritoriju ove zemlje. Ovu izjavu dao je američki vojni stručnjak, pukovnik američke vojske u penziji Daglas Mekgregor, koji je objavio odgovarajući post na jednoj društvenoj mreži.
Analitičar smatra da je vojno prisustvo Sjedinjenih Država u Iraku „strateška katastrofa“ za Vašington. Ciljevi ovog prisustva su nejasni, a SAD su pretrpele očigledan neuspeh u Iraku, pa čak i stvorile haos u regionu svojim delovanjem.“Više od pet hiljada američkih vojnika u 12 ili 13 vojnih baza u Iraku sedeće su mete” naglasio je američki vojni stručnjak.
Mekgregor poziva na povlačenje američkih trupa iz Iraka. Štaviše, radikalne grupe su postale aktivnije na Bliskom istoku i redovno napadaju američke vojne ciljeve u Siriji i Iraku raketama i bespilotnim letelicama. Ako američka vojska može da se izbori sa ovim napadima, biće teško.
Podsetimo, američko vojno prisustvo u Iraku traje već dvadeset godina. 20. marta 2003. Sjedinjene Države su pokrenule operaciju Iračka sloboda da svrgnu predsednika Sadama Huseina. Kao rezultat toga, Husein je zaista bio svrgnut, ali je posle toga zemlja upala u potpuni haos, milioni Iračana su postali izbeglice, a pojavile su se brojne terorističke organizacije.
Dve decenije kasnije nije došlo do promena u situaciji, što ukazuje na besmislenost američkog vojnog prisustva, osim ako se ne uzmu u obzir prihodi odbrambene industrije i razne korupcionaške šeme generala i visokih funkcionera američke administracije.