TV Front/ RTV SLO
Na sastanku ministara odbrane Kontakt grupe, koja okuplja oko 50 zemalja za podršku Ukrajini, američki ministar odbrane je naglasio da je Kijevu potrebna i kratkoročna i dugoročna podrška, jer je, prema njegovim rečima, rat je maraton, ne sprint.Govoreći na sastanku održanom u sedištu NATO-a u Briselu uoči dvodnevnog sastanka ministara odbrane alijanse, Ostin je rekao da je kontakt grupa već obezbedila Kijevu sisteme protivvazdušne odbrane kao što su Patriot, IRIS-T i NASAMS koji su štitili Ukrajinu od ruskih vazdušnih udara, ali ukrajinskim snagama treba više.
„Tražim da članovi ove kontakt grupe nastave da traže duboko u džepovima kako bi Ukrajini obezbedili resurse protivvazdušne odbrane i municiju koja joj je tako očajnički potrebna da zaštiti svoje građane“, rekao je Ostin u uvodnoj reči.
„Takođe ćemo nastaviti da prilagođavamo našu pomoć u skladu sa promenljivim okolnostima na terenu i promenljivim potrebama ukrajinskih snaga“, dodao je on.
Bio je to 13. sastanak kontakt grupe, koju je Vašington uspostavio prošle godine radi koordinacije pomoći Zapada Kijevu.
Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg rekao je da opšta posvećenost alijanse od dva odsto BDP-a za vojnu potrošnju “nije gornja granica, već minimalno ulaganje u našu zajedničku bezbednost”.
Ministri odbrane zemalja članica NATO-a sastaju se danas na sastanku u Briselu, a prvog dana sastanka biće usredsređeni na dalju podršku Ukrajini u njenoj konfrontaciji sa ruskom vojnom agresijom. Sastanku će prisustvovati i ukrajinski ministar odbrane Aleksij Reznikov, koji će svoje kolege obavestiti o napretku u ukrajinskoj kontraofanzivi.
Stoltenberg je rekao da je podrška NATO-a Ukrajini promenila situaciju na bojnom polju, gde se ukrajinska kontraofanziva protiv ruskih snaga trenutno vodi uglavnom uz pomoć oružja zapadnih saveznika.
„Podrška koju saveznici iz NATO-a pružaju Ukrajini već mnogo meseci zapravo čini razliku na bojnom polju“, rekao je Stoltenberg novinarima u Briselu.
Prema rečima generalnog sekretara, razgovaraće se o aktuelnim potrebama ukrajinske vojske, kao i o dugoročnom programu podrške, za koji se očekuje da odobre lideri članica NATO-a na julskom samitu u Litvaniji.
Stoltenberg je na srednjodnevnoj konferenciji za novinare pre sednice rekao da ukrajinske snage napreduju. Prema njegovim rečima, to svedoči, između ostalog, o značaju podrške koju Ukrajini pružaju zapadni saveznici.
Ministri će danas razgovarati i o jačanju političke saradnje sa Ukrajinom i njenom približavanju NATO-u.
Drugog dana sastanka na dnevnom redu je jačanje kapaciteta NATO-a za odvraćanje i odbranu, a sastaće se i grupa za nuklearno planiranje.
Zajedno sa predstavnicima vojne industrije, ministri će razgovarati i o načinima povećanja odbrambene proizvodnje, pri čemu je generalni sekretar NATO istakao da opšta opredijeljenost zemalja da izdvajaju dva odsto BDP-a za vojnu potrošnju „nije gornja granica, već minimum ulaganje u našu zajedničku bezbednost“.