Nekoliko odreda američkih marinaca stiglo je na Haiti, ostvro u Karipskom moru, gde naoružane bande pokušavaju da preuzmu vlast na tom najsiromašnijem ostrvu gde je 2021 godine ubijen premijer.
Naoružane bande divljaju prestonicom Port-o-Prens, čije ulice su pretvorene u bojno polje.
Operacija je izvedena pod okriljem mraka kada su se pojavili teški transportni helikopteri CH-53E Super Stallion sa američkim marincima. Ova operacija izvedena je na zahtev Stejt departmenta kako bi se pojačala bezbednost ambasade, navodi se u saopštenju američke Južne komanda.
„Ovo vazdušno prebacivanje osoblja u ambasadu i iz nje je u skladu sa našom standardnom praksom za povećanje bezbednosti ambasada širom sveta i nijedan Haićanin nije bio u vojnoj letelic, navodi se u saopštenju.
Stanovnici glavnog grada prijavili su da su čuli avion koji leti iznad glave pre operacije i zvukoe helikoptera u nedelju u ranim jutarnjim satima.
Zvaničnik Saveta za nacionalnu bezbednost rekao je da je predsednik Džo Bajden lično uputio vojsku da izvrši misiju.
„Predsednik Bajden je odobrio operaciju“, rekao je zvaničnik.
„On je obavešten i duboko je zabrinut zbog situacije na Haitiju. Vazdušni transport dolazi usred tekućih napada bandi na više lokacija oko grada Port-o-Prensa, uključujući Tabare, gde se nalazi američka ambasada. Nekoliko obližnjih preduzeća opljačkano je i zauzele su naoružane bande koje danas kontrolišu više od 80% kapitala.
Od prošlog četvrtka, naoružane grupe su predvodile koordinisan napad, tražeći ostavku premijera Ariela Henrija i ciljajući na ključne institucije vlade Haitija. Nakon što su preuzeli kontrolu nad nekoliko policijskih stanica, oni su gađali glavnu morsku luku pre nego što su organizovali masovno bekstvo iz zatvora u dva najveća zatvora. Grupe su oslobodile hiljade zatvorenika, uključujući nekoliko ozloglašenih vođa bandi. Bande su takođe pokrenule napade na međunarodne i domaće aerodrome. Jaka vatra oko aerodroma dovela je do obustave međunarodnih letova u zemlju.
Henri, koji je pod pritiskom Sjedinjenih Država i Karipske zajednice da podnese ostavku, ostaje van zemlje, ne može da se vrati. Kao odgovor na napade, Haiti je nedavno produžio 72-časovno vanredno stanje i policijski čas na mesec dana i rasporedio pripadnike svoje novonastale vojske da pomognu Haićanskoj nacionalnoj policiji.
Američka ambasada je ograničila svoje aktivnosti pošto je nasilje eskaliralo, ali ostaje otvorena, navodi se u saopštenju.