БАНГЛАДЕШ ПОНОВО ИЗАЗИВА ИНДИЈУ, “ЗАКЉУЧАЛИ СМО “7 СЕСТАРА” – БРАНИ ИХ С-400, БРАХМОС И НОВИ РАФАЛИ

Бангладешки саветник изазвао контроверзе коментарима о Индији. Позива Кину да заједно раде на војној инфраструктури Бангладеша, коментаришући северне индијске области као континенталне области чији излаз на океан чува Бангладеш.

Током посете Кини Мухамед Јунус, главни саветник привремене владе Бангладеша, изазвао је негативне реакције у Индији изјавама о североисточним државама Индије. Ове савезне државе познате и као “Седам сестара” се налазе у врло деликатној географској позицији. Он је ове регионе назвао “копненим областима без излаза на море”, истичући да Бангладеш делује као њихов “једини чувар океана”. Јунус је предложио Кини да искористи ову географску зависност, нудећи Бангладеш као економски мост за кинеску производњу и дистрибуцију робе.

Други развој догађаја који подиже нервозу у Индији јесте план Бангладеша да обнови аеродром из Другог светског рата у Лалмонирхату, који се налази само 10 километара од индијске границе.

Извештаји сугеришу да је Дака затражила кинеску помоћ у трансформацији напуштеног места у модерну ваздухопловну базу, саопштено је да су разговори о овом пројекту одржани током посете Јунуса Кини.

Локација аеродрома у Лалмонирхату, близу Силигури коридора, представља осетљиво питање. Силигури коридор је уски појас земље у Западном Бенгалу, широка отприлике 20-60 километара, која повезује индијску копнену територију са њеним североисточним државама. Важност овог коридора је натерала Њу Делхи да ојача своје одбране, распоређујући напредне системе као што су борбени авиони Рафале, ракете БрахМос и С-400.

Ове изјаве су наишле на оштре реакције у Индији, посебно због осетљивости стратешког Силигури коридора. Коментари су дошли у време затегнутих односа два народа након свргавања Шеик Хасине 2024. и Јунусовог избора да прву државну посету има у Пекингу уместо Њу Делхију.

На самиту БИМСТЕК у априлу 2025, индијски премијер Нарендра Моди упозорио је Јунуса да избегава “реторику која загађује односе”, истичући потребу за конструктивнијим односима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *