KINA RAZMESTILA NOSAČ AVIONA I JOŠ 60 BRODOVA OKO OSTRVA PAGASA KOJE JE DUGAČKO JEDVA 1 KILOMETAR

Kina je u oblasti ostrva Pagasa razmestila jedan nosač aviona, jedan brod obalske straže i 58 brodova pomorske policije. Ostrvo dugačko jedva 1,2 kilometra.

Kina je razmestila 1 nosač aviona i skoro 60 drugih plovila kod ostrva Pagasa (Titu greben). Ostrvo ima malo više od 1,2 kilometar prečnika, i to u svojoj najdužoj liniji – poletno-sletnoj stazi. Sa strateške tačke gledišta, ostrvo predstavlja važan vojni koridor za nadzor i zaštitu trgovačkih puteva. Takođe, služi i za obezbeđenje resursa kao što su nafta i prirodni gas, koji se eksploatišu u spornim vodama oko ostrva Spratli. Ona su nešto istočnije. Ostrva Pagasa su najbliža Filipinima u poređenju sa drugim regionalnim pretendentima. S obzirom na to da je udaljeno samo oko 423 km od Filipina, to dodatno potkrepljuje stav Manile da se ostrvo nalazi unutar njene isklюčive ekonomske zone (EEZ), kako je definisano Konvencijom Ujedinjenih nacija o pomorskom pravu (UNCLOS).

S druge strane, Kina, koja polaže pravo na gotovo celo Južno kinesko more, znatno je udaljenija – 947 km. Ovo dovodi u pitanje legitimnost teritorijalnih pretenzija Pekinga prema međunarodnom pravu. Vijetnam, koji je udaljen 556 km, takođe polaže pravo na delove arhipelaga Spratli, uključujući neke objekte u blizini Pagase. Tajvan, iako takođe ima teritorijalne pretenzije, najudaljeniji je – 1406 km. Ovi redovi mogu biti najkraće objašnjenje složenih odnosa u Južnom kinskom moru.

Iz perspektive Filipina, prisustvo kineskih brodova u blizini ostrva Pagasa može biti strategija političkog i vojnog pritiska na Filipine kako bi se odrekli svojih teritorijalnih pretenzija ili barem ograničili svoje vojne i civilne aktivnosti u regionu.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *