Кинеска ракетна сила има капацитете да удари по Тајвану, првој и другој “острвској линији” и по САД. Поседује више од 400 интерконтиненталних балистичких ракета способних за ударе широм света.
Пентагон све гласније упозорава на драматично ширење и модернизацију кинеских ракетних капацитета. Након упозорења да САД не могу да држе корак са кинеском морнарицом, сада се он осврће и на ракетне способности Кине. Према сведочењу америчких званичника пред Сенатом, Народноослободилачка армија Кине убрзано гради инфраструктуру за изненадни и деструктивни удар на Тајван – али и на базе и савезнике САД у ширем региону.Удари и капацитети су разврстани према удаљености од Кине. Први на удару би се нашао Тајван, ракетама кратког домета. Следи “Прва острвска линија” која се простире северно и јужно од Тајвана. Затим друга линија – амерички Гуам. На послетку следе Сједињене Државе и Аустралија.
Ракетна моћ у бројкама:
Кина тренутно располаже са око 900 балистичких ракета кратког домета, које су већ распоређене и усмерене директно ка Тајвану. Ове ракете омогућавају Пекингу да у првим минутима потенцијалног сукоба изведе масиван удар на тајванске ваздухопловне базе, инфраструктуру и командне центре.
Поред тога, 400 копнених крстарећих ракета обухвата цели лук такозване „прве острвске линије“ — од Јапана, преко Тајвана, до Филипина и Индонезије. Њихов домет омогућава уништавање циљева дубоко у територији америчких и савезничких положаја.
Кинеске снаге такође поседују 1.300 балистичких ракета средњег домета, способних да погађају циљеве унутар „друге острвске линије“, укључујући америчку базу на Гуамu.
Даље, Кина има у арсеналу 500 ракета великог домета, које могу да погоде објекте на Аљасци, северној Аустралији и другим деловима Индо-Пацифика.
Најзад, кинески интерконтинентални капацитет укључује више од 400 ICBM ракета са нуклеарним бојевим главама, способних да ударе на територију САД и било ког савезника у свету. То Кини даје пуну способност глобалног одвраћања, упоредиву са нуклеарним арсеналима Русије и САД.
Космичка компонента: „Mрежа уништења“
Генерал Ченс Залцман, шеф америчких космичких снага, упозорио је на нову димензију кинеске моћи – интегрисану мрежу од преко 470 сателита за надзор, праћење и навођење. Ова мрежа омогућава Кини да у реалном времену идентификује и гађа циљеве широм региона, од базе у Окинави, преко носача авиона, до положаја на Тајвану – све у року од неколико секунди.
Циљ Пекинга је да у првим минутима потенцијалног сукоба паралише систем командовања и одбране Тајвана и савезничких база. Уместо фронталног напада, кинеска стратегија се ослања на изненадну и прецизну ватру, усмерену на кључне чворове: авио-базе, ПРО системе, комуникационе сателите и логистику.
Ameri treba da znaju da su oni i britanci naj inovativniji, što se tiče terora, subverzije i ostalog. Svi uče od njih. Sve što plasiraju, jako brzo im se vrati. Bolje da upristoji i ljude odnose jer će nastati takva bezobzirnost u svetu da nikome neće biti dobro.
Kina nikad neće udariti na SAD. Ali Rusiju sigurno heće, napašće je i raskomadati kao Panta pitu. Prenesite to vašima u Moskvu jer su ćoravi da to vide oko koje slanine se maca mota.
Moze da poseduje i 4 miliona raketa kad ne sme da ih ispali.
Kina je drzava koja nikad vojno nije izasla van svoje teritorije, cak sta vise, ne moze vojno da udje ni na celu svoju teritoriju (ima delova Kine gde se jos zivi u primitivnoj zajednici, gotovo u pecinama), ali zato su Kinezi ekonomski usli u delove Sibira koje Rusija ne moze da kontrolise.
Jedina prednost Kine je veoma jeftina proizvodnja. Profit zapadnjaka koji ulazu u kinesku privredu je ogroman, roba koja se u Kini proizvodi je za siromasne zemlje i siromasna trzista.
Apple, Nvidia… samo su neke od takvih firmi.
Još kada se raketni arsenal Kine sabere sa raketnim arsenalom Rusije i Severne Koreje Ameri bolje da ne čačkaju mečku.