Египат озбиљно разматра набавку кинеских Ј-35 авиона: корак ка модернизацији и ослобађању од западне зависности.
Све ближа војна сарадња између Египта и Кине добила је нови замах након заједничке вежбе “Орлови цивилизације 2025”, током које је командант египатског ратног ваздухопловства, генерал Махмуд Фуад Абдел Гавад, изразио интересовање за обилазак Кине ради инспекције новог кинеског стелт ловца Ј-35. Иако званичне потврде још нема, изјава је изазвала пажњу војних аналитичара и открила могућу стратешку оријентацију Каира ка кинеској технологији. Марокански сајт пише како је договор врло могућ.
Ј-35, који је извозна варијанта модела FC-31, представља пету генерацију борбених авиона са стелт карактеристикама, АЕСА радаром и могућношћу интеграције у мрежно-центрично ратовање. Сличан америчком F-35, али знатно јефтинији (око 70–80 милиона долара по летелици), Ј-35 би Египту омогућио квалитетан одговор на регионалне претње, укључујући израелске F-35I Adir. Успешно учешће кинеских авиона, попут J-10C, као и њихов наступ и репутација у реалним борбама између Пакистана и Индије, додатно су убедили Каиро у озбиљност кинеске понуде.
Египат већ неколико година настоји да смањи зависност од западних добављача оружја. Проблеми са одржавањем старе америчке флоте F-16, ограничења у набавци напредне опреме због израелске војне предности и неуспех куповине руских Су-35 због америчких санкција, подстакли су Каир да тражи поузданије и политички независније партнере. Кина, са својом политиком неинтервенисања и конкурентним ценама, представља све привлачнију алтернативу. Наравно, због Израела, увек се испречи америчка рука.
До сада је Египат већ купио кинеске беспилотне летелице Wing Loong и ПВО систем HQ-9B, што указује на спремност даље интеграције кинеске технологије. Потенцијална набавка Ј-35 била би кључни корак у трансформацији египатског ратног ваздухопловства у модерну силу. Оно се углавном ослања се на одлуке и донације САД, али можда је дошло време за промене.