RUSIJA PROŠIRUJE LINIJU PROIZVODNJE LOVACA SU-35

Nakon isporuke prve ovogodišnje serije lovaca Su-35 u poslednjoj nedelji marta, generalni direktor državne kompanije Ujedinjena avio-proizvodna korporacija (UAPK)  Vadim Badeha otkrio je da su u toku planovi za ubrzanje proizvodnje aviona.

Naš prioritet je povećanje proizvodnje aviona Su-34, Su-35 i Su-57… Svaki tip će ove godine imati povećanje obima proizvodnje. Da bismo to podržali, nastavićemo sa širenjem našeg proizvodnog otiska”, rekao je on, a zvaničnici UAPK su primetili da kompanija ulaže u obuku radne snage i modernizaciju infrastrukture kako bi se eliminisala uska grla i održala veća stopa proizvodnje. Ovo otkriće je bilo iznenađenje za analitičare koji prate avijaciju, pošto je potvrđeno proširenje proizvodnih linija borbenog aviona Su-34 i lovca pete generacije Su-57, ranije se očekivalo da će Su-35 biti povučen iz proizvodnje početkom tridesetih godina ovog veka, jer su dva teža aviona smatrana isplativijim. Domet i nosivost Su-35 su znatno inferiorniji od onih kod Su-34, koji se može proizvesti po ceni ispod dve trećine cene, dok su njegove performanse u svim ulogama znatno inferiornije u odnosu na Su-57, bilo da se radi o suzbijanju PVO, borbi vazduh-vazduh ili drugim misijama.

Odluka o proširenju proizvodnje Su-35 verovatno je bila motivisana dva osnovna faktora. Prvi je proširenje ruske lovačke flote u vreme velikih izdataka za odbranu i visokih tenzija sa članicama NATO, pri čemu se čini da je Ministarstvo odbrane Rusije zadovoljno upotrebom Su-35 na ukrajinskom frontu. Su-35 su igrali vodeću ulogu u operacijama vazduh-vazduh u rusko-ukrajinskom ratu od februara 2022. godine. Jedan od najznačajnijih uspeha ovog tipa aviona dogodio se u martu 2022. godine, kada je avion navodno oborio četiri lovca ukrajinskog vazduhoplovstva Su-27 u blizini grada Žitomira u jednom sukobu. Su-35 nisu pretrpeli gubitke u borbi vazduh-vazduh, dok su nova obaranja postignuta protiv aviona uključujući Su-27, MiG-29, Su-24M, Su-25, helikoptere Mi-8 i širok spektar klasa dronova. Ovo iskustvo navelo je rusko vazduhoplovstvo od septembra 2022. godine da proširi upotrebu Su-35 i na obuku (u ulozi agresora).

Uprkos svojim uspesima, Su-35 su se ipak pokazali mnogo ograničenijim u svojim mogućnostima nišanjenja izvan vizuelnog dometa od ruskih presretača MiG-31BM, prvenstveno zbog nedostatka senzora uporedive snage sa Migovim N007M. O razvoju novog radara za Su-35 na osnovu AESA radara N036 sa Su-57 se naveliko spekuliše, ali tek treba da bude potvrđeno. Proširena proizvodnja Su-35 omogućiće ruskom vazduhoplovstvu ne samo da brže zameni stare lovce iz doba hladnog rata, kao što su MiG-29, već i da formira nove borbene jedinice, a očekuje se da će isplativost toga biti znatno veća ukoliko na ove lovce integrišu novije senzore i naoružanje.

Pored povećanja domaće tražnje za novim borbenim avionima, drugi faktor koji je verovatno uticao na odluku o proširenju proizvodnje Su-35 je da je u poslednje dve godine došlo do značajnog rasta potražnje za izvozom u klasi lovaca. Nakon pojavljivanja brojnih izveštaja iz alžirskih izvora iz septembra 2024. godine da će alžirske vazduhoplovne snage nabaviti Su-35, šest meseci kasnije potvrđeno je da je prvi avion isporučen. Obim nabavki u Alžiru je i dalje nepoznat, ali se očekuje da će ostati na oko dvadeset lovaca, jer se očekuje da će najveći deo budućih porudžbina lovaca iz Rusije biti za naprednije lovce Su-57 koji će početi da se isporučuju pre kraja godine.

Izvan Alžira, od sredine 2022. godine izveštava se da je Iran naručio Su-35, a general Iranske revolucionarne garde Ali Šadmani je u januaru 2025. godine potvrdio da je narudžbina izdata za avion. Iranska flota od blizu 200 zastarelih lovaca iz doba Vijetnamskog rata ostavlja značajan prostor zemlji da nabavi Su-35 u značajnom obimu, pri čemu je prijavljena planirana nabavka 64 ili više aviona. Iranske porudžbine su verovatno bile primarni faktor koji je doveo do proširenja programa Su-35 i ima potencijal da pretvori lovac od relativno skromnog izvođača na izvoznim tržištima u značajan uspeh koji donosi inostranu prodaju preko 100 lovaca. Takođe je povećana mogućnost pojave drugih klijenata za lovac, a geopolitički trendovi koji utiču na Indoneziju i Severnu Koreju podstiču spekulacije da bi jedan od njih mogao da nabavi letelicu. Relativno mala veličina ruskog ratnog vazduhoplovstva i istovremena nabavka četiri odvojene klase lovaca čini izvoznu potražnju ključnom za povećanje troškova proizvodnje Su-35.

Ostavite odgovor

Vaša adresa e-pošte neće biti objavljena. Neophodna polja su označena *