РУСИЈА ПРОШИРУЈЕ ЛИНИЈУ ПРОИЗВОДЊЕ ЛОВАЦА СУ-35

Након испоруке прве овогодишње серије ловаца Су-35 у последњој недељи марта, генерални директор државне компаније Уједињена авио-производна корпорација (УАПК)  Вадим Бадеха открио је да су у току планови за убрзање производње авиона.

Наш приоритет је повећање производње авиона Су-34, Су-35 и Су-57… Сваки тип ће ове године имати повећање обима производње. Да бисмо то подржали, наставићемо са ширењем нашег производног отиска”, рекао је он, а званичници УАПК су приметили да компанија улаже у обуку радне снаге и модернизацију инфраструктуре како би се елиминисала уска грла и одржала већа стопа производње. Ово откриће је било изненађење за аналитичаре који прате авијацију, пошто је потврђено проширење производних линија борбеног авиона Су-34 и ловца пете генерације Су-57, раније се очекивало да ће Су-35 бити повучен из производње почетком тридесетих година овог века, јер су два тежа авиона сматрана исплативијим. Домет и носивост Су-35 су знатно инфериорнији од оних код Су-34, који се може произвести по цени испод две трећине цене, док су његове перформансе у свим улогама знатно инфериорније у односу на Су-57, било да се ради о сузбијању ПВО, борби ваздух-ваздух или другим мисијама.

Одлука о проширењу производње Су-35 вероватно је била мотивисана два основна фактора. Први је проширење руске ловачке флоте у време великих издатака за одбрану и високих тензија са чланицама НАТО, при чему се чини да је Министарство одбране Русије задовољно употребом Су-35 на украјинском фронту. Су-35 су играли водећу улогу у операцијама ваздух-ваздух у руско-украјинском рату од фебруара 2022. године. Један од најзначајнијих успеха овог типа авиона догодио се у марту 2022. године, када је авион наводно оборио четири ловца украјинског ваздухопловства Су-27 у близини града Житомира у једном сукобу. Су-35 нису претрпели губитке у борби ваздух-ваздух, док су нова обарања постигнута против авиона укључујући Су-27, МиГ-29, Су-24М, Су-25, хеликоптере Ми-8 и широк спектар класа дронова. Ово искуство навело је руско ваздухопловство од септембра 2022. године да прошири употребу Су-35 и на обуку (у улози агресора).

Упркос својим успесима, Су-35 су се ипак показали много ограниченијим у својим могућностима нишањења изван визуелног домета од руских пресретача МиГ-31БМ, првенствено због недостатка сензора упоредиве снаге са Миговим Н007М. О развоју новог радара за Су-35 на основу AESA радара Н036 са Су-57 се навелико спекулише, али тек треба да буде потврђено. Проширена производња Су-35 омогућиће руском ваздухопловству не само да брже замени старе ловце из доба хладног рата, као што су МиГ-29, већ и да формира нове борбене јединице, а очекује се да ће исплативост тога бити знатно већа уколико на ове ловце интегришу новије сензоре и наоружање.

Поред повећања домаће тражње за новим борбеним авионима, други фактор који је вероватно утицао на одлуку о проширењу производње Су-35 је да је у последње две године дошло до значајног раста потражње за извозом у класи ловаца. Након појављивања бројних извештаја из алжирских извора из септембра 2024. године да ће алжирске ваздухопловне снаге набавити Су-35, шест месеци касније потврђено је да је први авион испоручен. Обим набавки у Алжиру је и даље непознат, али се очекује да ће остати на око двадесет ловаца, јер се очекује да ће највећи део будућих поруџбина ловаца из Русије бити за напредније ловце Су-57 који ће почети да се испоручују пре краја године.

Изван Алжира, од средине 2022. године извештава се да је Иран наручио Су-35, а генерал Иранске револуционарне гарде Али Шадмани је у јануару 2025. године потврдио да је наруџбина издата за авион. Иранска флота од близу 200 застарелих ловаца из доба Вијетнамског рата оставља значајан простор земљи да набави Су-35 у значајном обиму, при чему је пријављена планирана набавка 64 или више авиона. Иранске поруџбине су вероватно биле примарни фактор који је довео до проширења програма Су-35 и има потенцијал да претвори ловац од релативно скромног извођача на извозним тржиштима у значајан успех који доноси инострану продају преко 100 ловаца. Такође је повећана могућност појаве других клијената за ловац, а геополитички трендови који утичу на Индонезију и Северну Кореју подстичу спекулације да би један од њих могао да набави летелицу. Релативно мала величина руског ратног ваздухопловства и истовремена набавка четири одвојене класе ловаца чини извозну потражњу кључном за повећање трошкова производње Су-35.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *