У новом јапанском документу се указује на нагло ширење кинеског војног присуства у Индо-Пацифику и интензивну војну сарадњу Пекинга и Москве. Ипак, књига упозорава да се активност кинеске морнарице увећала за чак 3 пута у последње 3 године!
Министарство одбране Јапана 15. јула објавило је најновији годишњи извештај о безбедносној ситуацији, познат као „Бела књига одбране“, у којем је први пут званично означило Кину као „највећи стратешки изазов“ за земљу. У новом јапанском документу се указује на нагло ширење кинеског војног присуства у Индо-Пацифику и интензивну војну сарадњу Пекинга и Москве.Оно што привлачи највећу пажњу је чињеница да је активност кинеске ратне морнарице у Тихом океану утростручена у последње три године. Прво заједничко деловање два кинеска носача авиона у западном Пацифику забележено је у јуну 2025. Учестала су опасна приближавања кинеских ловаца јапанским извиђачким авионима, што је изазвало дипломатске протесте Токија. Кинески бомбардери све чешће изводе мисије дуж сложенијих рута око Јапана као демонстрацију војне моћи. У извештају се такође помиње растућа претња Северне Кореје, као и присуство руских снага у близини јапанских граница.
Документ процењује да свет пролази кроз најозбиљнији безбедносни тренутак од Другог светског рата (парадоксално – Јапан пише о томе), те да се Јапан припрема за могући оружани сукоб у околини Тајвана. Тиме је објашњено убрзано јачање одбрамбених капацитета на југозападним острвима, као и планирано размештање крстарећих ракета дугог домета. Истовремено, извештај указује на смањење ангажмана САД у региону под администрацијом Доналда Трампа. То Јапан и остале савезнике приморава да преузму већу одговорност за стабилност у Азијско-пацифичком простору. Ипак, стварност је мало другачија. Трампов главни циљ јесте Кина, али он тражи да се амерички партнери више самостално ангажују. То значи веће издатке, али не и повлачење САД са Пацифика.
Реакција Кине
Кинеско Министарство спољних послова оштро је одбацило јапанске тврдње, оптуживши Токио за „погрешну перцепцију Кине“. Додају и да је то мешање у унутрашња питања и „стварање претње од Кине као изговора за војно јачање“. Пекинг је поновио да су његове војне активности „легитимне и оправдане“, те позвао Јапан да се суочи са сопственом историјом и прекине подизање тензија у региону.