Predsednik DR Konga Feliks Čisekedi trebalo je da se sastane sa liderom Ruande Polom Kagameom na hitnom samitu u sredu, pošto se činilo da su pobunjenici M23 uz podršku ruandskih trupa zauzeli veći deo glavnog grada Gome na istoku zemlje.
Predsednik Demokratske Republike Kongo, države koja je pogođena krizom trebalo je da se sastane sa svojim ruandskim kolegom na hitnom samitu u sredu, pošto su se borci koje podržava Kigali pojavili na ivici zauzimanja ključnog grada Gome.
Naoružana grupa M23 preuzela je kontrolu nad aerodromom u Gomi u utorak, rekao je bezbednosni izvor, nakon dana intenzivnih sukoba u kojima je poginulo više od 100 ljudi, a ranjeno skoro 1.000, prema podacima AFP o naplati putarine u prepunim gradskim bolnicama.
Ostalo je nejasno koliki je deo glavnog grada provincije pod kontrolom kongoanskih snaga u odnosu na M23 koju podržava Ruanda, a koja je tvrdila da je zauzela grad u nedelju.
Međutim, kako su borbe popuštale u utorak uveče, na ulicama su bili vidljivi samo borci M23 i ruandske snage, navode novinari AFP.
Bezbednosni izvor je rekao da se “više od 1.200 kongoanskih vojnika predalo ili je zatvoreno” u aerodromskoj bazi misije UN u DR Kongo.
Lider Konga Feliks Čisekedi trebalo je u sredu da se sastane sa predsednikom Ruande Polom Kagameom na „vanrednom“ samitu Istočnoafričke zajednice čiji je domaćin Kenija, rekao je njen predsednik.
Munjevita ofanziva M23 označava veliku eskalaciju na nemirnom istoku DR Konga, opsednutog zaostavštinom genocida u Ruandi 1994. godine i opterećenu borbama između oružanih grupa koje podržavaju regionalni rivali nakon njega.
To je takođe izazvalo rastuću humanitarnu krizu, sa upozorenjem UN na stotine hiljada proteranih iz svojih domova, ozbiljne nestašice hrane, opljačkanu pomoć, pretrpane bolnice i potencijalno širenje bolesti.
Destin Jamaika Kela, koji je pobegao preko granice u Ruandu dok su besnele borbe u Gomi, rekao je za AFP da su se „stvari promenile veoma brzo“.
„Bombe su padale i ubijale druge ljude svuda, videli smo leševe“, rekao je 24-godišnjak.
Demonstranti napadaju ambasade
Na drugoj strani zemlje, otprilike veličine zapadne Evrope, demonstranti u glavnom gradu Kinšasi napali su ambasade raznih nacija – ljuti što se nisu umešali da zaustave haos na istoku.
Misije Francuske, Belgije, Sjedinjenih Država, Kenije, Ugande i Južne Afrike bile su među metama, a demonstranti su palili gume ispred nekoliko.
Demonstranti su napali i ambasadu Ruande u Kinšasi.
Američka ambasada poručila je svojim građanima da napuste zemlju nakon napada, dok ih je šefica spoljne politike Evropske unije Kaja Kalas označila kao “neprihvatljive” i “duboko zabrinjavajuće“.
Međunarodni komitet Crvenog krsta saopštio je da nastoji da pomogne u reagovanju na ogroman priliv ranjenika u “pretrpane” bolnice u Gomi, upozoravajući da neki pacijenti “ležu na podu zbog nedostatka prostora”.
Takođe je upozoreno da bi moglo biti “nezamislivih posledica” ako se uzorcima ebole i drugih patogena koji se čuvaju u lokalnoj laboratoriji u Gomi dozvoli da se šire usred borbi.
Nasilje u provinciji Severni Kivu bogatoj mineralima oko Gome primoralo je pola miliona ljudi da napuste svoje domove od početka godine, saopštila je agencija UN za izbeglice.
„Položite oružje“: Afrička unija
Na sastanku Saveta bezbednosti UN o krizi u utorak, mirovne snage svetskog tela u DR Kongu upozorile su da borba rizikuje ponovno rasplamsavanje etničkih sukoba koji datiraju od genocida u Ruandi i dalje.
„U protekla četiri dana, Kancelarija za ljudska prava je dokumentovala najmanje jedan slučaj etnički motivisanog linča na mestu (raseljenih lica) u Gomi“, rekla je Vivijan van de Per iz misije UN za DR Kongo MONUSCO.
Nakon prethodnog sastanka saveta u nedelju, vlada Konga je izrazila “zaprepašćenje” svojom “nejasnom” izjavom, u kojoj je prestala da imenuje Ruandu.
Na hitnom sastanku u utorak, Afrička unija je pozvala M23 da „odlože oružje“, takođe bez imena Ruande.
DR Kongo je optužio Ruandu da želi da profitira od bogatih minerala u regionu – koji uključuju zlato, koltan, bakar i kobalt – i pozvao je na jaču akciju UN.
Ruanda je negirala te tvrdnje, rekavši da je njen cilj da se uhvati u koštac s oružanom grupom zvanom FDLR, koju su stvorili bivši vođe Hutua tokom genocida u Ruandi 1994. godine koji su masakrirali Tucije.
U razgovoru sa Kagameom u utorak, američki državni sekretar Marko Rubio “pozvao je na hitan prekid vatre u regionu i da sve strane poštuju suvereni teritorijalni integritet“.
Takođe u utorak, kineski ambasador pri UN, Fu Kong, pozvao je Ruandu da posluša međunarodne pozive da „prestane vojnu podršku“ za M23.Najmanje 17 mirovnjaka iz regionalnih snaga južne Afrike i misije UN za DR Kongo ubijeno je u borbama.
M23 je nakratko zauzeo Gomu krajem 2012. godine i poražen od kongoanskih snaga i UN sledeće godine.
Grupa se ponovo pojavila krajem 2021. godine i počela da zauzima velike delove provincije Severni Kivu.
U ekspertskom izveštaju UN iz jula navodi se da se do 4.000 ruandskih vojnika borilo uz M23 i da Ruanda ima “de fakto kontrolu” nad operacijama grupe.
Prekid vatre u avgustu nije uspeo da održi mir i pregovori u kojima je posredovala Angola iznenada su otkazani prošlog meseca.
Meni tamo uopšte nije jasno ko sa kime i za koga i zbog čega ratuje, niti koje strane sile su umešane i na čijoj strani. Ovo je sve veoma konfuzno. Kongo je daleko veći i po teritoriji i po ljudstvu, a ovi mali ih biju po ušima. I jedni i drugi se čini da imaju saveznike.
Ja samo znam samo da je Ruanda bila pokretač da nam se prišije genocid u Srebrenici, pa stoga nemam baš neke simpatije za njih, ali bi možda bilo dobro da portal objavi neku dublju analizu za sve nas neobaveštene.