Руска војска заробила је неколико тенкова Абрамс код Порковска који су добили додтану заштиту совјетски ЕРО оклоп заједно са америчким АРАТ -1 и решеткастом анти дрон заштитом
На друштвеним мрежама појавио се снимак америчког тенка М-1 Абрамс који је снимљен на улицама Нижењг Тагила како иде према фабрици Урал Вагон Завод једној од тренутно најупосленијих војних фабрика у Русији.
У тој фабрици производе се тенкови Т-90М, МС. БМВ, Т-72Б3, Б3М, а сада су стигли и западни тенкови.
После немачког Леопарда 2А5 који је сматран до појаве А6, А7 + и А8 најскупљом модернизацијом немачког тенка, стигао је и амерички Абрамс. У питању је нешто осиромашена верзија тенка M1A1SA који је неоштећен заробљен на бојном пољу Украјине.
The Russians brought a US-made M1A1SA Abrams main battle tank captured from Ukraine to the Uralvagonzavod tank plant in Nizhny Tagil. pic.twitter.com/IlJY3NmoQX
— Status-6 (Military & Conflict News) (BlueSky too) (@Archer83Able) December 26, 2024
Руска војска заробила је неколико тенкова Абрамс код Порковска који су добили додтану заштиту совјетски ЕРО оклоп заједно са америчким АРАТ -1 и решеткастом анти дрон заштитом.
Шта знамо о украјинским Абрамсима?
Верзија коју има Украјина спада по ознаци у тип М1А1 СА (Situational Awareness – у преводу Ситуацијска свест). Тих тенкова у употреби војске САД било је 650 ( сад их има 619 још. Ти тенкови су били док су припадали Војсци САД били подвргнути детаљном ремонту и модернизацији. Пројекат је укључивао обнову електрнике, као и безбедности.
У тенк су уграђени пакети оклопне заштите са уранијуом друге генерације ( код украјинских тенкова тај оклоп је скинут), тако да ће у сваком случају и да има тај оклоп сусрет са Корнетом, Хризантемом или Вихр М бити изазов за посаде ових оклопњака.
Интересантно је да сви хвале брзину возила у назад која је већа од 30 км/х, тенк има велико убрзање и омогућавама му брзо повлачење без потребе да окреће задњи део трупа где се налази и мотор према непријатељу.
Тенк покреће гасна турбина Lycoming Textron AGT 1500 која за свој рад користи дизел гориво или керозин, а у хитним случајевима користи се и бензин. Оно што је занимљиво јесте да скоро 70 посто компоненти на мотору може да се замени на терену, а замена мотора је могућа за само сат времена у теренским условима и више нема потребе тенк пребацивати у САД или у прву већу базу у позадини.
Оно што се сматра предношћу овог тенка осим оклопне заштите од уранијумског оклопа на челу тенка је и сигурносна преграда са безбедносним панелима и малим вратима што омогућава да тенк после поготка јако брзо оправи и врати у оперативну употребу управо захваљујући преградам које умањују дејство кумулативног млаза.
Предност тенка М1А1 СА је и у електроници пре свега у нишанској справи код нишанџије која има термовизију и могућност да увећа мету чак 50 пута и да је открије на даљини од 8 км. Пошто је у питању дигиталини, а не оптички зум сматра се да квалитет слике са оволиким увећањем постаје нижи, па тиме и отркивање мете на 8 км која би била мрља без јасног препознавања.Неки сматрају да је најреалнија удаљеност мете коју ова верзија тенка може да види највише 4 до 5 км. Такође на то утиче и конфигурација терена, а колико ће успешни украјинци бити у томе у равници остаје да се види.
Такође командир тенка може даљински управља митраљезом изнад куполе уз помоћ термовизије која омогућава употребу овог оружја ноћу и у сложеним метеоролошким условима. Ради се заправо о даљински управљивој борбеној станици 12,7 mm CROWS LP. Сам ДУБС има бољу дневну камеру која повећава видљивост за 340 посто и има два видна поља панорамско и уско.
Овај пакет свести о ситуацији повећава борбену способност тенка М1А1 Абрамс пружајући војницима електронску графику бојног поља са иконама за пријатељске и непријатељске снаге.
Наоружање:
Тенк М1А1 СА је наоружан глатким топом М256 калибра 120 мм. Иначе топ је опремљен референтним системом за мерење закривљености цеви топа. Коаксијално са десне стране главног топа постављен је митраљез М240 калибра 7,62 мм, а слично оружје постављено на левој страни куполе за пуниоца који има елевацију од -30 до +65º. Укупна количина муниције за митраљезе износи 11.400 метака калибра 7,62 мм.
Верзија М1А1 СА Абрамс има могућност и лансирања димних мина М250 (британска верзија Л8А1) док верзија М1А1 ФЕП има М257. На обе стране куполе је постављен шестоцевни лансер димних граната.
Тактичко технички подаци за М1А1СА
Димензије: дужина 9.83 m, ширина 3.65 m, висина : 2.43 m
Посада: 4 члана: возач, командир, нишанџија, пунилац
Тежина: 63,500 kg
Максимална брзина 67 км/х
Максимални радијус кретања: 426 км
Оклоп: Чобхам и нова генерација додатног уранијумског оклопа
Главно наоружање: Гладкоцевни топ M256 калибра 120 мм;
Додатно: коаксијални митраљез 7.62mm MAG58 , један на куполи пуница и ДУБС калибра 12,7 мм на куполи командира
Додатна опрема тенка: НХБ заштита, ИЦ термовизија ,систем за управљање ватром компјутеризован, систем за дигиталну ситуацију на ратишту у реалном времену.
Корисници: САД, Мароко, Ирак и Украјина