Командант 412. испитног ваздухопловног крила, Даглас Викерт, изнео је забрињавајуће прогнозе за интересе САД на Пацифику, у вези с растућим војним капацитетима Народноослободилачке армије Кине. Он сматра да ће кинеско ваздухопловство вишеструко премашити америчко у региону, и то у року од само 2 године.
Генерал Викерт је командант посебног 412. крила које се бави испитивањима, па можда има и најреалнији увид у америчку авијацију. На презентацији је причао о изазовима који су пред америчким ваздухопловством у светлу растуће кинеске војне моћи на Пацифику. Он сматра да ће до 2027. године, у овим областима где су размештене америчке трупе, Кина имати 12 пута више савремених ловачких авиона у односу на САД, укључујући 5 пута више авиона 5. генерације и 3 пута више патролних авиона морнаричке авијације.
Што се тиче бомбардера, Народноослободилачка армија тренутно располаже са 225 бомбардера, који немају озбиљну конкуренцију у региону.
У суштини његова презентација је позив за већа улагања у америчку војску. Ова упозорења указују на потребу за ревизијом стратегије и повећањем инвестиција у војне капацитете САД.
Како је кинеска ваздушна индустрија представила два нова борбена авиона нове генерације, за Сједињене Државе ће то бити додатни изазов. Не само да ће се са Кинезима такмичити у квантитету авиона 5. генерације, већ и у трци за развој авиона нове генерације.
Можемо констатовати још једну важну чињеницу. Командант не говори о неким дугорочним роковима, о неки плановима на 5 или 10 година. Његове пројекције се односе на врло кратке рокове, рок од 2 године. Остаје да се види како ће се ово одмеравање снага дешавати у контексту Тајвана. Америка покушава да привуче све своје партнере у Пацифик, не би ли ту разлику изнивелисала. Ситуација јако подсећа на ону пред почетак Другог светског рата. Само су сада актери и улоге обрнути.
Штампај, штампај доларе! Штампарија не сме да стане ни ноћу ни дању.