Кина више није представник Тајвана у УН – 2 нова закона због којих САД морају да бране Тајван

Представнички дом САД једногласно је усвојио два закона усмерена на јачање односа са Тајваном и ограничавање утицаја Кине.

Представнички дом САД је једногласно усвоји низ закона усмерених пресвега против Кине. Закон о реализацији гаранција Тајвану, укида стара ограничења на званичну сарадњу САД са Тајваном, обавезује Стејт департмент да редовно ревидира правила контакта. Ово представља прекид са досадашњом праксом, којом су САД из дипломатских разлога избегавале званичне односе са Тајпејем. Представник Републиканске партије Брајан Маст је изјавио да се овим амандманом америчка политика усклађује са данашњом стратешком стварношћу, уместо да остане у сенци прошлих ограничења.

Други закон – Закон о међународној солидарности с Тајваном – директно оспорава кинеско тумачење Резолуције УН 2758, која признаје Пекинг као јединственог представника Кине у УН. Амерички законодавци истичу да резолуција не дефинише статус Тајвана нити га искључује из међународних организација, и позивају на отпор дипломатском притиску Кине на Тајван. Ово даје САД правни основ за подршку учешћу Тајвана у међународним телима, попут УН.

Сви предлози прошли су једногласно, показујући снажан двопартијски консензус по питању Кине. Следећи корак је усвајање закона у Сенату, након чега би их потписао председник.

Усвојен је и Закон о спречавању економске шпијунаже, који овлашћује председника да уведе визне и имовинске санкције страним субјектима који краду америчке технолошке тајне, подржавају непријатељске војске или крше законе о извозу. Иако је формално неутралан, закон је усмерен првенствено против кинеских компанија које “врше пренос осетљиве технологије у Русију и друге земље”.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *