Кинески научници са Северног универзитета раде на пројекту вишецевног оружја са невероватном брзином паљбе од 450.000 метака у минуту по цеви. Овај систем, инспирисан аустралијском технологијом из 1990-их, намењен је за одбрану од хиперзвучних ракета и представља потенцијални преокрет у противваздушној одбрани.
Кинески војни инжењери су створили прототип најбржег топа на свету, названог “Метална олуја”, са невероватном брзином паљбе од 450.000 метака у минуту. Овај подвиг, заснован је на аустралијској концепцији из деведесетих. Систем је дизајниран да обезбеди непрекидну ватрену моћ способну да ефективно неутралише најнапредније ракетне претње. Срж система јесте електронска паљба без механичких делова, која омогућава испаљивање метака сваких 0,0000175 секунди. Систем наводно има 36 цеви. Цеви се аутоматски мењају након прегревања.
Иако систем импресионира својим капацитетима, научници се суочавају са значајним изазовима. Поред екстремна потрошња муниције од преко 7.500 метака у секунди поставља се питање одрживости система. Битна моменат јесте и ограничен ефективни домет, али и смањена прецизност на већим удаљеностима. Наравно, пројекат је деведестих одбачен и због високих трошкова одржавања и логистичке сложености.
Кина би успешним усвајањем система “Метална олуја” потпуно променила приступ питању одбране кратког домета. Слични системи постоје (амерички систем Фаланга), али је њихова брзина паљбе стотину пута мања, па су као такви врло лимитирани.